Zdrowie i uroda

USG a mammografia – które badanie diagnostyczne jest skuteczniejsze?

usg-piersi

Diagnostyka niektórych narządów i ich schorzeń często dopuszcza zamienne stosowanie różnych badań. Bywa, że lekarze mają preferowane przez siebie metody diagnostyki. Jednak pacjenci wciąż nie przestają się zastanawiać, które badanie daje lepszy obraz i jakie lepiej wykonać, aby mieć większą pewność. Doskonałym przykładem takich badań jest USG i mammografia stosowane w diagnostyce raka piersi. W artykule przedstawiamy oba badania i wyjaśniamy, które z nich jest skuteczniejsze.

USG i mammografia – skuteczna diagnostyka raka piersi

Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do profilaktyki, zwłaszcza najpoważniejszych chorób, takich jak nowotwory, również rak piersi. Najskuteczniej wykrywany jest przy pomocy badania USG piersi lub mammografii. Biorąc pod uwagę rosnące z wiekiem ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, kobiety po 40 roku życia powinny regularnie wykonywać oba badania, tj. USG i mammografię.

Zalecana częstotliwość w przypadku USG piersi – to raz do roku, a mammografii, co dwa lata. Jednak warto wiedzieć, jaka jest różnica między tymi badaniami i które sprawdzi się lepiej. Wybór konkretnego z tych dwóch badań powinien być również skonsultowany z lekarzem. Wpływ na niego ma wiele czynników, między innymi wiek pacjentki, budowa gruczołu piersiowego, a także efekt diagnostyczny, który lekarz pragnie uzyskać. Mowa tutaj o zobrazowaniu konkretnych tkanek w piersi.

Budowa kobiecej piersi nie jest jednolita, składa się z dwóch rodzajów tkanki – gruczołowej i tłuszczowej. Na badaniu ultrasonograficznym lepiej uwidacznia się tkanka gruczołowa, która przeważa u młodych kobiet. Tkanka ta zanika jednak z wiekiem, a w jej miejscu pojawia się tkanka tłuszczowa, która z kolei daje lepsze efekty diagnostyczne po wykonaniu mammografii. Na tym jednak nie kończą się różnice pomiędzy tymi dwoma badaniami.

USG a mammografia – które badanie wybrać?

Wspomniane powyżej różnice pomiędzy badaniem USG a mammografią wynikają wprost z samego mechanizmu tych badań. USG pozwala otrzymać obraz, dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Natomiast mammografia w swoim działaniu wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. W związku z tym badanie USG piersi jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży i w czasie laktacji. W tych dwóch przypadkach mammografia wykonywana jest tylko w wyjątkowych sytuacjach. Promieniowanie rentgenowskie nie jest bowiem bardzo szkodliwe w małych dawkach, jednak u kobiet ciężarnych i karmiących piersią może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu i laktację.

Z reguły u młodszych kobiet częściej wykonywane jest USG piersi, natomiast u kobiet po 35 roku życia lekarze preferują mammografię. Wynika to ściśle z budowy anatomicznej gruczołu piersiowego, o której już wspominaliśmy. Nie oznacza to jednak, że młode kobierty nie mogą wykonywać mammografii, a dojrzałe panie nie mają wstępu na USG piersi. W istocie bywa, że oba badania są wzajemnym dopełnieniem diagnostyki. Czasem obraz uzyskany na mammografii nie jest jednoznaczny i lekarz prosi pacjentkę o wykonanie ultrasonografii lub też odwrotnie. Badanie USG pozwala na przykład na odróżnienie łagodnej torbieli od guza nowotworowego. Jest to natomiast niemożliwe przy pomocy mammografii. Natomiast badanie USG gruczołu piersiowego nie daje możliwości wykrycia mikrozwapnień, a to właśnie one bardzo często są pierwszym objawem nowotworu. Dlatego też decyzję pomiędzy wyborem konkretnego badania powinno się zostawić lekarzowi lub wykonać zarówno badanie USG, jak i mammografię. W żadnym razie nie powinno się kierować wygodą czy osobistymi upodobaniami.

Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone tu czynniki, nie da się jednoznacznie określić, które z badań – USG piersi czy mammografia jest lepsze i skuteczniejsze. Każde z nich ma swoje wyraźne zalety, sprawdza się w określonych sytuacjach i pozwala pomaga postawić diagnozę. Zarówno mammografia, jak i USG mają ogromne znaczenie w działaniach profilaktycznych i podjęciu szybkiego leczenia nowotworów piersi.

Podobne artykuły
Zdrowie i uroda

Obawa u dziecka w związku ze zmianą szkoły – jak okazać wsparcie?

Zdrowie i uroda

Leczenie ortodontyczne - dlaczego warto zdecydować się na aparat?

Zdrowie i uroda

Suplementy diety – co trzeba o nich wiedzieć

Zdrowie i uroda

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *