Zdrowie i uroda

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Instalacje gazow medycznych w szpitalu

Instalacja gazów medycznych w szpitalu – zalety i zastosowanie

Gazy medyczne, nazywane również technicznymi są stosowane w szpitalach od lat. Kojarzone głownie z anestezjologią, mogą być one jednak wykorzystywane również i w inny sposób. Coraz częściej służą diagnozowaniu chorób, przechowywaniu organów, płynów ustrojowych itp. Ze względu na swoje zastosowanie ich instalacja podlega wielu przepisom oraz normom, które muszą one spełniać. Każdy mały błąd może bowiem kosztować zdrowiem pacjenta. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda instalacja gazów medycznych od strony prawnej. Podpowiadamy również, co to jest tlen medyczny oraz, jakie gazy techniczne mogą być również przydatne.

Gazy medyczne i ich rodzaje

Są to gazy, które od lat wykorzystuje się na ogromna skalę w szpitalach oraz labolatoriach na całym świecie. Z reguły wykorzystywane są głównie w anestezjologii, choć coraz częściej są stosowane także w celu diagnozowania pacjentów, ich leczeniu oraz do przechowywania narządów i płynów ustrojowych. Wśród nich należy wyróżnić m.in. gazy anestetyczne oraz 
gazy techniczne. Czym się charakteryzują?

Gazy techniczne – co to?

To szersze pojęcie, które obejmuje swoim zasięgiem gazy wykorzystywane w hutnictwie, przemyśle spożywczym, branży paliwowej, medycynie itp. Z reguły dostępne są w butlach, w których umieszczono je w stanie skroplonym. Doskonałym ich przykładem jest m.in. propan, który jest wykorzystywany w samochodach oraz kuchenkach gazowych. Z kolei do najważniejszych gazów technicznych, które na co dzień wykorzystuje się w medycynie należy m.in. tlen medyczny. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on tym samym, co tlen techniczny. Różnica między nimi polega na tym, że butla z gazem techniczny zawiera tlen powietrze, w którym znajduje się 21% tlenu i 79% azotu. z tego też względu uzywają go np. nurkowie. W odróżnieniu od niego tlen medyczny zawiera minimum 99% tlenu.

Gazy anestetyczne – co to?

Są to gazy wykorzystywane w medycynie do wykonywania znieczulenia ogólnego. Stosowane wziewnie wprowadzają pacjenta w stan nieświadomości, dzięki czemu ten nie odczuwa bólu. Jednym z najczęściej stosowanych środków jest podtlenek azotu.

Tlen zastosowanie 

Tlen medyczny jest stosowany w szpitalach m.in. do przeprowadzania resuscytacji oraz wspomagania oddychania w trakcie przeprowadzanych zabiegów. Bardzo często służy także do wentylacji płuc u osób, które zmagają się z zaburzeniami oddychania. Może on być również stosowany w komorach hiperbarycznych oraz do zwalczania stanów zapalnych. Tlen medyczny ma także korzystny wpływ na niszczenie wolnych rodników, które powodują choroby nowotworowe.

Skąd się bierze tlen medyczny?

Tlen medyczny otrzymuje się z powietrza atmosferycznego, które następnie poddaje się skraplaniu. Powietrze, które składa się z mieszaniny różnych gazów, zostaje poddane działaniu urządzenia, które spręża gazy. Po podniesieniu ciśnienia gazy te zaczynają się rozdzielać. W ten sposób powstaje nie tylko tlen, ale również i inne gazy medyczne, które znajdują się w powietrzu. Następnie gazy się skrapla, po czym przepuszcza przez sita molekularne. W efekcie powstaje czysty tlen.

Instalacje gazów medycznych – z czego się składają?

W szpitalach, poza tlenem medycznym oraz gazami anestetycznymi (np. podtlenek azotu) bardzo często wykorzystuje się również sprężone powietrze medyczne, medyczny dwutlenek węgla oraz tzw. próżnię. Niezależnie od rodzaju gazu jego instalacje montowane są w taki sposób, by jak najmniej wpływały na wygląd pomieszczeń w szpitalu. Każda instalacja składa się z składa się z systemów rurociągowych oraz ruchomego osprzętu, którego dobór zależy od rodzaju stosowanego gazu. Są to tzw. rotametry, naczynia odsysające, dozowniki nawilżające, regulatory próżni medycznej i wiele innych. Poza tym musi ona również posiadać źródło zasilania, które dopasowywane są do rodzaju gazu. W przypadku tlenu medycznego są to np. zbiorniki kriogeniczne. z kolei w przypadku sprężonego powietrza medycznego są to zazwyczaj sprężarki połączone np. z układem oczyszczania lub systemem rozprężania butli. Nieco inaczej wygląda to w przypadku próżni oraz podtlenku azotu. 

Próżnia – definicja

Próżnia w szpitalu jest znana w medycynie już od tysięcy lat, m.in. do stawiania baniek. Polega ona na wykorzystaniu podciśnienia w celu odessania nadmiaru wydzielanej śliny, krwi oraz innych płynów ustrojowych. Z tego też względu próżnia w szpitalu najczęściej służy ona m.in. do:

  • Oczyszczania ran;
  • Zamykania ran;
  • Opróżniania żołądka, płuc, jamy ustnej;
  • Liposukcji i zabiegów polegających na odsysaniu tłuszczu.

Czasem używa się próżni także do uruchamiania urządzeń medycznych, nie jest to jednak jej rozpowszechnione użycie. Warto również zaznaczyć, że instalacja próżni wymaga posiadania agregatu, który składa się z pomp próżniowych. 

Podtlenek azotu – instalacja gazów medycznych 

Instalacja podtlenku azotu w szpitalach wymaga wyznaczenia miejsca, w którym będzie dochodziło do rozprężania podtlenku azotu z butli. W tym celu można wykorzystać m.in. szpitalną piwnicę. Nalezy jednak pamietać o tym, by stacja rozprężania była zgodna z normą PN-EN 737-3. Podobnie jak i w przypadku instalacji innych gazów medycznych. instalacja podtlenku azotu wymaga także określenia źródła zasilania awaryjnego i rezerwowego. Dzięki temu na wypadek braku podtlenku azotu w stacji rozprężania, nastąpi automatyczne przełączenie na pozostałe źródła. Zgodnie z obowiązującymi normami nie dopuszcza się budowy instalacji, których zmiana źródła zasilania wymaga interwencji pracownika. Na tym jednak jeszcze nie koniec.

Gazy medyczne – przepisy

Ze względu na zastosowanie instalacja gazów medycznych w szpitalach została obwarowana licznymi przepisami. Muszą one być zgodne m.in. normą PN-EN ISO 7396-1:2016. Zgodnie z obowiązującymi przepisami firmy przeprowadzające instalację takich systemów mają także obowiązek przeprowadzenia oceny zgodności instalacji. w trakcie tej czynności musi być również obecna osoba z zewnątrz, od której zależy, czy instalacja otrzyma aprobatę CE.

Podobne artykuły
Zdrowie i uroda

Rehabilitacja po operacjach ortopedycznych – co warto wiedzieć?

Zdrowie i uroda

Obawa u dziecka w związku ze zmianą szkoły – jak okazać wsparcie?

Zdrowie i uroda

Leczenie ortodontyczne - dlaczego warto zdecydować się na aparat?

Zdrowie i uroda

USG a mammografia – które badanie diagnostyczne jest skuteczniejsze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *