Zdrowie i uroda

Obawa u dziecka w związku ze zmianą szkoły – jak okazać wsparcie?

Istnieje wiele powodów, dla których dziecko musi zmienić szkołę. Mowa tutaj m.in. o trudnościach w kontaktach z rówieśnikami, problemach wychowawczych, przeprowadzce czy przejściu na kolejny etap edukacji. Każda zmiana środowiska wiąże się ze stresem, szczególnie w przypadku młodych osób, które dopiero uczą się rozpoznawać i panować nad swoimi emocjami. Z tego powodu warto podjąć kroki, aby pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowym środowisku i zrozumieć zachodzące wokół niego zmiany. W tym artykule zostanie opisane kilka wskazówek, dzięki którym sprawisz, że zmiana szkoły będzie dla dziecka bardziej komfortowa.

Szczera rozmowa

Zmiana otoczenia jest dla dzieci trudna, ponieważ często postrzegają one swoją wartość poprzez interakcje z rówieśnikami. Stresują się więc tym, czy zostaną zaakceptowane w nowym środowisku. Te i inne emocje, które odczuwa młody człowiek, powinny zostać nazwane podczas szczerej rozmowy z rodzicem. Taka rozmowa powinna odbyć się dużo wcześniej tak, aby dziecko psychicznie mogło przygotować się na zmiany. Podczas konwersacji z dzieckiem można wykorzystać swoje życiowe doświadczenie, aby rozwiać pewne wątpliwości w związku ze zmianą szkoły oraz zapewnić o rodzicielskim wsparciu i bezwarunkowej miłości. Jeśli jako rodzic nie czujesz się na siłach, aby pomóc dziecku w wystarczający sposób, możesz skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

Rozmowa z psychologiem dziecięcym

Wizyta u psychologa dziecięcego będzie dobrym pomysłem, dla każdej rodziny, która ma możliwość odwiedzenia takiego specjalisty. Psycholog z uwagi na swoją specjalistyczną wiedzę może dostrzec emocje, których na co dzień nie dostrzega rodzina dziecka oraz wskazać odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem. Czasami stres szkolny u dzieci wynika z głębszych problemów, takich jak zaburzenia neurologiczne czy choroby psychiczne, które rozpoznać mogą tylko specjaliści, czyli właśnie psycholodzy we współpracy z psychiatrami.

Zapoznanie dziecka z nowym środowiskiem

Rodzice powinni zawsze wyjść z inicjatywą, aby upewnić się, że środowisko, w którym „umieszczają” swoje dziecko jest bezpieczne i sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Po wyborze odpowiedniej placówki należy więc udać się tam z dzieckiem, obejrzeć budynek oraz, jeśli to możliwe, zapoznać je z nowym wychowawcą. W ten sposób ułatwiona zostanie jego aklimatyzacja w nowej szkole. Jest to o tyle ważne, że komfort psychiczny sprzyja nie tylko budowie więzi z rówieśnikami, ale też ułatwia zdobywanie wiedzy. Dodatkowo poznanie wcześniej wychowawcy dziecka pozwoli rodzicom na nawiązanie efektywnej współpracy z nim, co przełoży się na szybki kontakt w sprawie jakichkolwiek problemów, które mogą wystąpić w trakcie procesu adaptacyjnego.

Podsumowanie

Zmiana szkoły to stresujący moment dla każdego dziecka. Rodzice mają szereg możliwości, dzięki którym mogą zredukować strach związany z adaptacją młodej osoby do nowej sytuacji. Warto przeprowadzić szczerą rozmowę z dzieckiem. Istotne będzie też skorzystanie z pomocy specjalistów, takich jak psycholog dziecięcy.

Podobne artykuły
Zdrowie i uroda

Leczenie ortodontyczne - dlaczego warto zdecydować się na aparat?

Zdrowie i uroda

USG a mammografia – które badanie diagnostyczne jest skuteczniejsze?

Zdrowie i uroda

Suplementy diety – co trzeba o nich wiedzieć

Zdrowie i uroda

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *