Technologie

Olej do sprężarki – jaki wybrać

olej-do-sprezarek

Zastosowanie właściwego oleju w kompresorze jest kluczowe dla prawidłowego działania urządzenia. Jednocześnie pozwala na wydłużenie sprawności działania sprężarki i zapobiega jej awariom. Jak zatem dobrać olej do konkretnego urządzenia?

Co musisz wziąć pod uwagę dobierając olej do sprężarki

Właściwy dobór oleju ma bezpośrednie przełożenie na prawidłową pracę kompresora. Rozważając zakup produktu powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • jaki gaz podlega sprężaniu,
  • jaki używasz typ kompresora,
  • warunki pracy urządzenia.

Zadaniem oleju w sprężarce jest zarówno zmniejszenie tarcia w procesie sprężania, ale także uszczelnienie systemu oraz właściwe odprowadzenie ciepła. Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa na jakość wytwarzanego sprężonego powietrza, a nieprawidłowe smarowanie przyczynia się do nadmiernego zużycia urządzenia i skrócenia jego żywotności, co bezpośrednio powoduje zwiększone koszty eksploatacyjne związane z konserwacją, naprawami i remontami. Dlatego olej do sprężarek powinien mieć odpowiednią lepkość oraz właściwości zapobiegające zatarciu maszyny.

Jednocześnie przy wyborze należy uwzględnić odpowiednie parametry oleju, który będzie wykorzystywany w kompresorze. Warto, aby preparat smarny charakteryzował się parametrami, które mieszczą się w normach tj.: temperatura samozapłonu – nie wyższa niż 350st. C, temperatura  zapłonu ok. 100st. C (jednocześnie wyższa o 40-50 st.C od maksymalnej temperatury w układzie sprężania), zawartość popiołu  (>15%), siarki (>3%) czy wilgoci (>1,5%). Należy także zaznaczyć, że dobrze dobrany olej do kompresora powinien charakteryzować się niezmiennymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi podczas okresu pracy sprężarki.

Olej do sprężarek powinien także sprawdzać się w zakresie adsorbowania i eliminacji z układu sprężającego wilgoci oraz zanieczyszczeń, w tym korozji. W taki sposób nie tylko podniesie wydajność kompresji powietrza, ale również przyczyni się do konserwacji i wydłużenia żywotności kompresora.

Olej syntetyczny czy mineralny – jaki wybrać?

W ofercie rynkowej do sprężarek można wybierać pomiędzy olejami mineralnymi a syntetycznymi. Olej syntetyczny jest znacznie bardziej odporny na wysokie temperatury i ciśnienie. Wolniej się także zużywa powodując, że można go rzadziej wymieniać bez niebezpieczeństwa uszkodzenia maszyny. Jest także stabilniejszy wobec wilgotności i tlenu. Oleje syntetyczne mają mniejszą podatność na tworzenie się osadów, co sprzyja bezproblemowej pracy kompresorów. Jednocześnie za dłuższą eksploatację i prawidłową konserwację urządzenia trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zakupu.

Oleje mineralne z kolei można stosować w urządzeniach, gdzie substancja smarna nie ma kontaktu z powietrzem – ten rodzaj oleju podlega reakcji chemicznej z tlenem, w wyniku której powstaje kwas. Kwas z kolei po kontakcie z wilgocią negatywnie oddziałuje na niektóre elementy sprężarki powodując korozję metalowych części. Oleje mineralne mają jednak swój niezaprzeczalny atut – niską cenę. Taki rodzaj substancji smarnej zalecany jest w urządzeniach charakteryzujących się umiarkowanymi warunkami pracy (ograniczoną temperaturą i ciśnieniem).

Na rynku dostępne są także oleje syntetyczne tzw. PAO, które charakteryzują się zarówno wysokim poziomem stabilności termicznej, jak i hydrolitycznej. Ich zaletą jest to, że są one, w przeciwieństwie do standardowych olejów syntetycznych, kompatybilne z olejami mineralnymi.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki olej będzie najlepszy do posiadanej sprężarki powietrza skontaktuj się ze specjalistami w dziedzinie. Uwzględnią oni warunki pracy maszyny i dobiorą preparat, który zapewni odpowiednią wydajność kompresora oraz jego poprawne działanie.

źródło: czemar.pl – sprężarki śrubowe

Podobne artykuły
BiznesTechnologie

Zaawansowane Technologie w Magazynie Logistycznym: Jak Automatyzacja Wpływa na Efektywność

Technologie

Chwytaki do wózków widłowych - w jakich branżach wykorzystuje się tego rodzaju osprzęt?

Technologie

Jak często kalibrować alkomat?

BiznesTechnologie

Jakie są zalety cięcia laserowego metali?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *