Zweryfikowanie poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych w firmie jest zadaniem, które warto powierzyć wyłącznie specjalistom. Wiąże się to z wieloma korzyściami. Dzięki audytowi bezpieczeństwa informacji można ocenić, czy posiadany system IT spełnia określone normy, w tym politykę bezpieczeństwa, wzorce oraz procedury. Audyt dedykowany firmom opiera się na przekazywaniu informacji o charakterze krytycznym. Chodzi tutaj przede wszystkim o wskazanie miejsc w systemie IT szczególnie narażonych na cyberataki bądź też inne działania o charakterze przestępczym, które mogłyby spowodować wyciek informacji, poufnych danych o klientach, kondycji finansowej danej firmy, jak również szczegółach transakcji bądź też zawieranych umowach czy kontraktach.
Czym jest audyt bezpieczeństwa informacji w firmie?
Audyt bezpieczeństwa informacji w firmie można określić jako próbę oceny posiadanych zabezpieczeń względem systemów IT. Działania te przeprowadza się, aby zidentyfikować zagrożenia mogące spowodować całkowitą bądź częściową utratę informacji, poufności bądź też integralności danych, co mogłoby poważnie zachwiać pozycję firmy na rynku i zniechęcić potencjalnych klientów czy partnerów biznesowych do korzystania ze świadczonych przez nią usług. Konieczność przeprowadzania audytu bezpieczeństwa informacji jest uwarunkowana przepisami prawnymi. Działanie to musi być wykonywane cyklicznie, zaś w przypadku wykrycia jakiekolwiek nieprawidłowości, należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej zlikwidować problemy, które mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych przedsiębiorstwa. Częstotliwość i zakres przeprowadzania audytu bezpieczeństwa powinien być uwarunkowany poziomem ryzyka, który jest powiązany z konkretnymi obszarami, poddanymi wyżej wymienionemu audytowi. Warto także mieć na względzie wcześniejsze wyniki otrzymane w trakcie przeprowadzonych kontroli.
Jakie działania obejmuje audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych?
Audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych obejmuje szeroki zakres różnego typu działań. Dzięki temu można kompleksowo sprawdzić czy firma spełnia kryteria związane z ochroną danych. Ocenie podlega zarówno organizacja pracy w systemach IT, sposób postępowania z nośnikami danych, a także zarządzanie dostępem do urządzeń elektronicznych przez pracowników danej firmy. Duże znaczenie w audycie bezpieczeństwa przeprowadzonym w firmie ma także fachowo przeprowadzona kontrola dostępu do posiadanych przez przedsiębiorstwo systemów i różnego typu aplikacji, które na co dzień wykorzystuje ona do świadczenia usług. W trakcie usług audytu ocenia się także wszystkie posiadane przez daną firmę urządzenia mobilne. Duże znaczenie mają także systemy zabezpieczenia przed działaniem szkodliwego oprogramowania. W trakcie wykonywania audytu ocenia się także czy kopie zapasowe są sporządzone zgodnie z obowiązującymi procedurami, jak również kto i w jakim zakresie ma do nich dostęp. Wszystkie te działania przeprowadzone przez specjalistów mogą zidentyfikować, które obszary systemu IT w firmie są narażone na ataki cyberprzestępców, jak również jakie obszary mogą być wykorzystane do zachwiania dotychczasowej pozycji na rynku.
Dlaczego tak ważne jest regularne przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa swoich systemów informatycznych w firmie?
Rozwój cyberprzestępczości, jak również szpiegostwa przemysłowego zaowocował próbami kradzieży i włamań do systemów informatycznych wielu przedsiębiorstw. Chodzi tutaj nie tylko o firmy z kapitałem zagranicznym, ale również te z powodzeniem działające na polskim rynku. Z uwagi na to przedsiębiorstwa decydują się na regularne przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa swoich systemów informatycznych, w celu wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości i natychmiastowej naprawy zidentyfikowanych potencjalnych źródeł zagrożeń. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo informacji uwarunkowane jest brakiem zagrożeń występujących w nowych technologiach informatycznych. Wdrożenie zabezpieczeń w systemach IT funkcjonujących w firmie pozwala uniknąć wielu nieprzewidzianych sytuacji. Z uwagi na to wykonuje się różnego rodzaju testy – m.in. penetracyjne, które mają na celu wykazanie podatności technicznej na atak cyberprzestępców dążących do złamania posiadanych przez firmę zabezpieczeń.
Celem audytu bezpieczeństwa informacji jest zweryfikowanie wszystkich rozwiązań technicznych, jak również organizacyjnych. Działanie to pomoże w ocenie, czy konkretny system IT działający w firmie jest należycie zabezpieczony zarówno przed atakami z zewnątrz, jak i nieprawidłowym postępowaniem pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie, którzy łamią lub lekceważą przepisy dotyczące bezpieczeństwa systemów IT.