Z roku na rok coraz więcej kierowców podejmuje decyzję o zakupie alkomatu. Pozwala on na szybkie dokonywanie pomiaru ilości zawartego alkoholu w wydychanym powietrzu, co eliminuje ryzyko otrzymania wysokiego mandatu karnego (a nawet utraty prawa jazdy). Warto pamiętać, że omawiane urządzenie wymaga regularnej kalibracji, gdyż w przeciwnym razie może ukazywać błędne wyniki.
Jak kalibruje się alkomat?
Kalibracja (zwana inaczej wzorcowaniem) polega na precyzyjnym zestrojeniu oprogramowania z sensorem alkomatu. Dzięki temu jednostkowe rezultaty pomiaru są zbieżne z rezultatami wzorcowymi. Cały proces musi odbywać się w specjalistycznych warunkach, czyli przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza, a także z zastosowaniem stałego stężenia alkoholu oraz dedykowanych narzędzi. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest powierzenie wykonania kalibracji serwisowi, który zatrudnia przeszkolony personel techniczny. Pierwszy krok to zawsze ustawienie alkomatu we właściwy tryb za pomocą pinów. W dalszej kolejności zachodzi konieczność podłączenia urządzeń wzorcowych, wtłoczenia cząsteczek powietrza o wartości zbliżonej do powietrza wydychanego przez człowieka (z konkretną zawartością alkoholu), zapamiętania wyniku przez czujnik, wyzerowania sprzętu, kilkukrotnego powtórzenia powyższej operacji i ostatecznego zweryfikowania działania alkomatu w normalnym trybie.
Wykaz kluczowych przesłanek do wizyty w serwisie
Podstawowa zasada głosi, że im tańszym alkomatem dysponujemy, tym częściej powinniśmy go kalibrować. Proste modele półprzewodnikowe są w stanie wykonać do 200-250 prawidłowych pomiarów, więc należy je regulować średnio co pół roku. W przypadku modeli elektrochemicznych mamy natomiast do czynienia z urządzeniami bardziej zaawansowanymi technicznie, które wymagają zestrajania nie rzadziej niż co 12 miesięcy (ewentualnie co 400-500 pomiarów). Na rynku bez problemu znajdziemy także modele profesjonalne, zdolne do ciągłej pracy nawet przez kilka lat. Niezależnie od rodzaju alkomatu zaleca się zawsze sprawdzenie szczegółowych informacji zamieszczonych w dołączonej instrukcji obsługi. Oto pozostałe sytuacje wymuszające na nas kalibrację:
- poważna usterka jednego z elementów konstrukcyjnych – zwłaszcza mikroprocesora, sensora, systemu zasilającego bądź układu odpowiedzialnego za przetwarzanie powietrza
- wynik 0,00‰ – pomimo spożycia sporej dawki alkoholu (piwa, wina, wódki, whisky itp.)
- przeprowadzenie badania bezpośrednio po przyswojeniu mocnego trunku – co bardzo często skutkuje nagłym rozstrojeniem
- znacznie odbiegające od siebie rezultaty pomiaru – w krótkich odstępach czasu
- całkowity brak reakcji sprzętu – zarówno po odliczeniu czasu do testu, jak i po jego wykonaniu
- wielokrotne wskazywanie maksymalnego zakresu pomiaru
- wyświetlający się na ekranie napis CAL
Jak wynika z niniejszego artykułu, o częstotliwości kalibrowania alkomatu decyduje wiele rozmaitych czynników. Najważniejszym jest oczywiście rodzaj posiadanego urządzenia (poziom zaawansowania technologicznego), ale oprócz tego trzeba brać pod uwagę choćby losowe uszkodzenia czy inne zdarzenia wpływające na zafałszowanie pomiaru.