Lifestyle

5 atrakcji, które warto uwzględnić w planie wycieczki do Zakopanego

Najlepszą atrakcją Zakopanego są oczywiście górskie wędrówki. Niemniej jednak region ten oferuje więcej wartościowych doświadczeń. Dostępne są bardziej swobodne zajęcia, takie jak próbowanie lokalnych potraw czy wizyta w basenach termalnych. Zakopane wyróżnia się także muzyką ludową oraz regionalną kuchnią. Oto 5 atrakcji wartych uwzględnienia w planie wycieczki do Zakopanego.

1. Spróbuj tradycyjnego górskiego jedzenia

Zakopane i okolice mają swoją własną „góralską kuchnię”. Góry są oszałamiające, ale w przeszłości powodowało to komplikacje w dostępie do żywności, stąd też wywodzi się wyjątkowy charakter kuchni. Wiele autentycznych potraw w Zakopanem opiera się na tym, co jest dostępne w górach, więc spodziewaj się, jedzenie będzie treściwe, a przy tym przepyszne. Popularne są dania na bazie kapusty, sezonowych grzybów. Warto spróbować hałuski, moskole i kluski śląskie. Kolejną popularną pozycją w menu jest szeroki wybór zup. Z Tatr pochodzi żurek, a także kwaśnica – pyszna zupa z kiszonej kapusty, zwykle podawana z wędzonym mięsem. Góralski Browar to restauracja w Zakopanem, w której spróbujesz lokalnych potraw.

2. Zakopane zimą? Skorzystaj ze stoków!

Zakopane słynie jako zimowa stolica Polski. W sezonie zimowym można cieszyć się grzanym winem, jazdą na łyżwach, termami i zimowymi atrakcjami. W Zakopanem jest kilka świetnych tras narciarskich i miejsc do jazdy dla narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania. Niektóre z najlepszych miejsc to:

  • Stacja narciarska Nosal – świetna dla początkujących narciarzy,
  • Stacja narciarska Szymoszkowa – znajduje się tam stok narciarski dla początkujących z zielonymi/niebieskimi trasami o długości 400 m, a także stok narciarski dla średniozaawansowanych z czerwoną trasą o długości 1,500 m.
  • Kasprowy Wierch.

3. Skorzystaj z basenów termalnych w okolicach Zakopanego

Wiele uzdrowisk termalnych ma wody bogate w minerały, ponadto wiele z tych miejsc posiada zarówno kryte, jak i odkryte baseny. Polecane są następujące baseny termalne w okolicy: Terma Bania, Terma Bukowina, Chochołowskie Termy, Termy Szaflary, Gorący Potok.

4. Interesuje Cię kultura? Wybierz się na Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Od 1965 roku każdego lata w Zakopanem odbywa się Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jak wszystkie wielkie wydarzenia kulturalne, tak i to narodziło się jako małe przedsięwzięcie silnie związane z regionalną historią regionu. Na początku na festiwalu były tylko 4 zespoły lokalne, z czasem wydarzenie rozszerzyło się o wykonawców i tradycje z innych krajów, czyniąc Festiwal Folkloru Góralskiego międzynarodowym wydarzeniem w Zakopanem. Podczas festiwalu Zakopane ożywa muzyką, tańcem i śpiewem. Ten festiwal umożliwia poznanie innych kultur i tradycji, jednocześnie zapewniając niesamowitą rozrywkę dla całej rodziny.

5. Rozważ zwiedzenie skoczni narciarskiej Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to oficjalna polska nazwa skoczni narciarskiej w Zakopanem. Jest to regularne miejsce rozgrywania mistrzostw świata w skokach narciarskich FIS. Stadion może pomieścić 40 000 osób, a skocznia narciarska jest otwarta nawet poza sezonem. Jest dostępna dla turystów i na letnie sesje treningowe dla lokalnych skoczków narciarskich.

Zakopane oferuje ciekawą mieszankę atrakcji, tak naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Miasto ma unikatowy klimat i oferuje atrakcje dla osób w każdym wieku.

Podobne artykuły
Lifestyle

Trening siłowy dla kobiet w domu z platformą treningową - Budowanie siły i wytrzymałości bez sprzętu

Dom i ogródLifestyle

Jak zamówić catering okolicznościowy? 6 najważniejszych informacji, które potrzebuje firma cateringowa

Lifestyle

Trumna do kremacji – jak wybrać? Czym powinna się wyróżniać?

Dom i ogródLifestyle

Producent domków holenderskich – jak wybrać dobrą firmę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *