Lifestyle

Trumna do kremacji – jak wybrać? Czym powinna się wyróżniać?

W przypadku tradycyjnego pochówku wybór trumny to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką najbliżsi muszą podjąć w związku ze stratą członka rodziny. Czy w przypadku kremacji również tak jest? Jak wybrać trumnę do kremacji? Czym powinna się ona wyróżniać i charakteryzować?

Kremacja – co to? Jak przebiega?

 Kremacja to forma pochówku, która polega na spaleniu ciała zmarłej osoby. Mimo że jest ona uznawana przez wiele religii (w tym także Kościół katolicki), w Polsce wybiera się ją dosyć rzadko. Względy ekonomiczne i ekologiczne sprawiają jednak, że coraz częściej rodziny decydują się na spopielenie zwłok bliskich. Kremacja jest bowiem tańsza od tradycyjnego pochówku oraz mniej szkodliwa dla środowiska naturalnego. Stanowi też odpowiedź na rosnący problem braku miejsc na cmentarzach.

Podczas kremacji ciało jest poddawane działaniu wysokich temperatur (ok. 1800 st. Celsjusza). W efekcie ulega przemianie w proch oraz popiół. Po schłodzeniu prochy są wkładane najpierw do specjalnego woreczka, a potem do wybranej przez rodzinę urny, którą następnie – szczelnie zamkniętą – przekazuje się bliskim.

Jaką trumnę do kremacji wybrać? Przegląd dostępnych rozwiązań

 Żeby zapewnić zmarłej osobie należyty szacunek, jej ciało umieszcza się przed spaleniem w trumnie. Modele kremacyjne różnią się jednak od wariantów wykorzystywanych podczas tradycyjnego pochówku. Czym charakteryzuje się trumna do kremacji? Jakie są rodzaje trumien kremacyjnych i który wybrać?

Trumna do kremacji musi być wykonana z materiałów łatwopalnych. Nie może być wyposażona w żadne elementy metalowe lub z tworzyw sztucznych, które nie uległyby spaleniu lub stopiłyby się, zanieczyszczając w ten sposób prochy zmarłego. Jakie zatem modele są dostępne w przypadku kremacji?

  1. Trumna kartonowa. Jest wykonana z prasowanej tektury. W swojej klasycznej – a zarazem najtańszej i najbardziej ekologicznej – wersji przypomina długie pudło zamykane kartonową klapą. Prezentuje się skromnie, acz stosownie do okoliczności. Jeśli chcesz oszczędzić na kosztach pogrzebu, to najkorzystniejszy pod względem cenowym model. Trumny kartonowe występują również w wersji z nadrukiem imitującym strukturę drewna. Choć ich kształt jest kwestią indywidualną, najczęściej są zbliżone formą do standardowej trumny papieskiej. W efekcie swym wyglądem przypominają trumny wykorzystywane podczas tradycyjnego pochówku. Trumna kartonowa z nadrukiem jest droższa od wariantu klasycznego. Wiele rodzin wybiera jednak właśnie ten model, gdyż po prostu ładniej wygląda i nadal jest atrakcyjny cenowo. Warto jednak pamiętać, że na czas ostatniego pożegnania trumna kremacyjna może być umieszczona w eleganckim sarkofagu, który skrzętnie ukryje karton.
  2.  Trumna drewniana. Jest wykonana z drewna, najczęściej sosnowego, które szybko się pali. Ma naturalny, jasnobrązowy kolor, gdyż nie może być ani farbowana, ani lakierowana. Jest też pozbawiona metalowych lub plastikowych okuć, uchwytów i zdobień. Występuje w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala ją dopasować do indywidualnych potrzeb i upodobań. Trumny drewniane kremacyjne są droższe od wariantów kartonowych. Niemniej pod względem atrakcyjności wizualnej w niczym nie ustępują swoim tradycyjnym odpowiednikom. Wyróżniają się również największą szczelnością spośród wszystkich wariantów kremacyjnych. To dlatego są chętnie wybierane przez rodziny.
  3.  Trumna wiklinowa. To produkt rękodzielniczy wykonany z wikliny. W procesie jego wyplatania nie wykorzystuje się klejów, farb i lakierów, toteż może być spalany w piecu krematoryjnym. Trumny wiklinowe najczęściej występują w dwóch kształtach: tradycyjnym (prostopadłościan) i owalnym. Są często wykorzystywane podczas tzw. zielonych pogrzebów.

Wybór trumny do kremacji to niełatwe zadanie. Kierować warto się nie tylko ceną, ale i względami estetycznymi. Wybór nie jest specjalnie zróżnicowany, niemniej na tyle szeroki, że pogrążonej w żałobie rodzinie na pewno uda się wybrać odpowiedni wariant. Pomocą w doborze trumny kremacyjnej służyć będzie profesjonalny zakład pogrzebowy. Jego pracownicy odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze spopieleniem ciała bliskiej osoby i wesprą rodzinę na każdym etapie procesu.

Podobne artykuły
Lifestyle

Trening siłowy dla kobiet w domu z platformą treningową - Budowanie siły i wytrzymałości bez sprzętu

Lifestyle

5 atrakcji, które warto uwzględnić w planie wycieczki do Zakopanego

Dom i ogródLifestyle

Jak zamówić catering okolicznościowy? 6 najważniejszych informacji, które potrzebuje firma cateringowa

Dom i ogródLifestyle

Producent domków holenderskich – jak wybrać dobrą firmę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *