Dom i ogród

Jak wykonać pomiar wilgotności powietrza?

Wiele pomieszczeń domowych, komercyjnych lub filmowych jest silnie zawilgoconych. Problem ten pojawia się nie tylko po zalaniu tych wnętrz, ale także w wyniku zbyt szczelnych okien i słabej wentylacji. Najlepszym sposobem na to, aby ocenić, jaki jest poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, jest wykonanie testu przy użyciu nowoczesnych urządzeń.

Pomiar wilgotności – dlaczego warto go wykonywać regularnie?

Wbrew powszechnie panującym opiniom, zalanie mieszkania, domu lub pomieszczeń firmowych, nie musi być bezpośrednim i jedynym wskazaniem do tego, aby dokonywać pomiarów wilgotnci. Wiele osób będących właścicielami lub użytkownikami różnego typu pomieszczeń popełnia kardynalny błąd i zaniedbuje wykonywanie systematycznych pomiarów wilgotności powietrza w każdym pomieszczeniu, w jakim przebywają na co dzień. Wysoka wilgotność powietrza we wnętrzu może być przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego też pomiar wilgotności należy wykonać nie tylko po zalaniu i po wykonaniu remontu mającego na celu usuwanie skutków zalania, ale również przed zakupem mieszkania czy też domu.

Profesjonalny pomiar wilgotności warto przeprowadzić przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który jest na wyposażeniu firm zajmujących się fachowym osuszaniem wnętrz. Specjaliści są w stanie stwierdzić, jaki poziom wilgotności ma powietrze cyrkulujące w danym pomieszczeniu.

Poziom wilgotności powietrza i ścian a problem ze zdrowiem

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza wpływa na samopoczucie i stan zdrowia osób znajdujących się w danym pomieszczeniu. Zdarza się, że zbyt szybkie wprowadzenie się do mieszkania czy domu po zalaniu lub też przebywanie we wnętrzach, gdzie nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, może powodować złe samopoczucie. Wysoka wilgotność powietrza we wnętrzu odczuwana jest jako ciężkie, lepkie i duszne powietrze. Wywołuje ono migreny, może doprowadzić do różnego typu stanów reumatycznych, a także zakłóca komfort wypoczynku, szczególnie nocnego.

Optymalny poziom wilgoci, jaki może panować w danym pomieszczeniu, powinien być wskazany przez miernik wilgotności. W przypadku zbyt wysokiego poziomu zawartości wody należy podjąć jak najszybsze działania zmierzające do tego, aby pozbyć się tego problemu. Należy pamiętać o tym, że zbyt wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu, domu lub firmie, może doprowadzić do powstawania grzybów lub też pleśni. Oba te rodzaje organizmów biologicznych bardzo dobrze i szybko rozwijają się w sprzyjających warunkach, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniu, zaczyna przekraczać 75-80%.

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka jest optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Warto wskazać te dane, aby każda osoba mogła je samodzielnie zinterpretować. Najlepsza wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 40 do 60 stopni. Warto pamiętać, że jest ona zależna od temperatury. Jeśli we wnętrzu panuje temperatura od 19 do 20 stopni, to wilgotność powietrza w domu, mieszkaniu lub firmie będzie wynosiła około 55 do 60%. Z kolei, jeśli w domu panuje temperatura 21 do 22° C, to wówczas temperatura ta będzie generować wilgotność powietrza na poziomie 40 do 45%. Warto wspomnieć o tym, że optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna być ani zbyt niska ani też zbyt wysoka. Jeśli jej poziom przekracza 80%, to jest to jednoznaczny sygnał do tego, aby podjąć właściwe działania zmierzające do pozbycia się wilgoci z cyrkulującego powietrza. Z kolei zbyt niski poziom nawilżenia powietrza również powoduje problemy zdrowotne, utrudnia zasypianie, powoduje nadmierne przesuszenie błon śluzowych jamy nosowej i ust, jak również tak zwany zespół suchego oka. Zbyt niski poziom wilgoci w pomieszczeniach wynika przede wszystkim z bardzo wysokiej temperatury, jaka unosi się w tych wnętrzach.

Optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniach powinien być sprawdzany przy użyciu odpowiednio dobranego sprzętu. Tylko wówczas można uzyskać prawidłowy wynik, który będzie bazą do podjęcia stosownych działań, zmierzających do usunięcia zbyt wysokiej wilgotności lub też zbyt niskiego poziomu wilgoci we wnętrzu.

źródło: OPTIMAL – Profesjonalne Osuszanie Mieszkań, Domów, Budynków

Podobne artykuły
Dom i ogród

Czystość i konserwacja umywalki - jak utrzymać ją w doskonałym stanie?

Dom i ogród

Montaż nowoczesnych klamek do drzwi -kluczowe kroki i porady

Dom i ogród

Klimatyzacja dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze urządzeń?

Dom i ogród

Piękny zapach i dekoracja w jednym - poznaj dekoracyjne odświeżacze powietrza od Kolorado

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *