Technologie

Do czego służy separator cyklonowy?

Systemy sprężonego powietrza to złożone układy. Oprócz kompresorów zawierają również podzespoły i wyposażenie dodatkowe, które odpowiada za osuszanie, oczyszczanie, filtrowanie oraz szeroko pojętą obróbkę i uzdatnianie sprężonego powietrza. Jednym z takich elementów jest separator cyklonowy. Stanowi on integralną część instalacji sprężonego powietrza. Ale czym właściwie jest separator cyklonowy, jak działa i do czego służy? Podkreślamy najważniejsze informacje o separatorach cyklonowych, aby pomóc w wyborze najlepszego urządzenia tego typu.

Jakiego typu urządzeniem jest separator cyklonowy?

Separatory cyklonowe nazywane są również odwadniaczem sprężonego powietrza lub separatorami odśrodkowymi. Nie należy go jednak mylić z normalnym konwencjonalnym osuszaczem. Dzięki temu separator cyklonowy nie wpływa na obniżenie punktu rosy sprężonego powietrza. Nie może również usunąć pary wodnej i całej wilgoci ze sprężonego gazu. Co potrafi separator cyklonowy? Przeznaczony jest do usuwania wody w stanie ciekłym ze sprężonego powietrza. Innymi słowy, usuwa skondensowane kropelki wody i kondensat wodno-olejowy z rur i przewodów. Budowa i mechanizm działania separatora cyklonowego jest dość prosty, ale dzięki temu jest tak skuteczny. Urządzenia te są bardzo popularne w instalacjach pneumatycznych przemysłowych i zakładowych. Separator cyklonowy może usunąć ze sprężonego powietrza wszelkie zanieczyszczenia płynne. Około 60% kondensatu sprężonego powietrza zbiera się w separatorze cyklonowym.

Jaki jest mechanizm działania separatorów cyklonowych?

Separator cyklonowy składa się z obudowy, osłony separującej, separatora odśrodkowego oraz spustu kondensatu. Droga sprężonego powietrza w separatorze cyklonowym rozpoczyna się od separatora odśrodkowego. W nim powietrze z płynnymi dodatkami jest wprawiane w ruch obrotowy. W rezultacie kondensat skrapla się i osadza na ściankach separatora. Skroplony kondensat przepływa następnie do zbiornika. W zbiorniku cała skondensowana wilgoć jest usuwana poza układ sprężonego powietrza przez zawór spustowy. Na dnie zbiornika znajduje się specjalna płyta prowadząca, która zapobiega cofaniu się wilgoci i ponownemu pojawianiu się skroplonej wody w sprężonym powietrzu

Separatory cyklonowe są oceniane na 98-99% wydajności i skuteczności w przypadku cząstek o wielkości 10-50 mikronów. To właśnie ta wysoka skuteczność odwadniania sprawia, że ​​separatory cyklonowe są powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu i w różnych branżach. Dodatkową zaletą separatorów cyklonowych jest to, że w ich konstrukcji nie ma wkładów filtracyjnych ani innych ruchomych elementów. Dzięki temu zastosowanie separatorów cyklonowych w urządzeniach sprężonego powietrza nie powoduje kosztów eksploatacyjnych, a inwestycja w cyklon-separator jest jednorazowa. Ewentualna wymiana separatora cyklonowego może być spowodowana jedynie jego uszkodzeniem mechanicznym, co nie zdarza się często.

Zadania i zastosowanie separatorów cyklonowych

Funkcja separatora cyklonowego, zwanego osuszaczem powietrza, wynika z jego nazwy. Separator cyklonowy pełni dwie funkcje w układzie sprężonego powietrza. Przede wszystkim odpowiada za usuwanie skroplin z instalacji sprężonego powietrza, najczęściej oddziałuje na konkretny punkt rurociągu. Inną funkcją separatora odśrodkowego jest wstępna kondensacja cząstek kondensatu poprzez skierowanie sprężonego powietrza w ruch obrotowy. Urządzenia te wyposażone są w ręczne lub automatyczne usuwanie skroplin.

Separatory cyklonowe są bardzo popularne i często stosowane w przemyśle ze względu na swoje liczne zalety. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką wydajnością, odpornością na korozję, zintegrowanym odprowadzaniem skroplin oraz możliwością zastosowania nawet przy dużych przepływach sprężonego powietrza. Oznacza to, że praktycznie nie ma ograniczeń co do możliwości zastosowania wirówek.

 

Źródło: AG Kompressoren sprężarki powietrza

Podobne artykuły
BiznesTechnologie

Zaawansowane Technologie w Magazynie Logistycznym: Jak Automatyzacja Wpływa na Efektywność

Technologie

Chwytaki do wózków widłowych - w jakich branżach wykorzystuje się tego rodzaju osprzęt?

Technologie

Jak często kalibrować alkomat?

BiznesTechnologie

Jakie są zalety cięcia laserowego metali?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *