Dom i ogród

Klimatyzacja dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze urządzeń?

Jeszcze kilkanaście lat temu wśród wielu osób żywy był pogląd, jakoby klimatyzacja stanowiła zagrożenie dla alergików, między innymi z powodu rozprzestrzeniania zanieczyszczeń. Mit ten został już jednak obalony, a nowoczesne urządzenia są wręcz zalecane ludziom zmagającym się z różnymi alergiami.

Wynika to przede wszystkim z faktu, iż na rynku dostępnych jest sporo klimatyzatorów neutralizujących alergeny. To właśnie dzięki nim przebywanie w pomieszczeniu, w którym zamontowany został sprzęt, jest nie tylko komfortowe, ale też w pełni bezpieczne. Poniżej wyjaśniamy, jak znaleźć produkt, który spełnia takie kryteria.

Klimatyzator bezpieczny dla alergików – najważniejsze cechy

 Problem z wyborem odpowiedniego systemu klimatyzacji wynika często z braku wystarczającej wiedzy klientów na temat kluczowych parametrów, obsługiwanych funkcji i ważnych elementów wyposażenia, a także z mocno rozbudowanej oferty rynkowej. Duża liczba sprzedawanych klimatyzatorów powoduje trudności decyzyjne, z którymi jednak możesz się uporać, zwracając uwagę na następujące kwestie.

  • Dobry sprzęt dla alergika powinien przede wszystkim zawierać wysokiej jakości system filtracyjny. To właśnie on odpowiada za neutralizację alergenów, między innymi takich jak kurz, roztocza, czy też pyłki unoszące się w powietrzu. Zalecane są zwłaszcza modele z dedykowanymi filtrami antyalergicznymi i z węglem aktywnym.
  • Skuteczny będzie ponadto klimatyzator z funkcją oczyszczania. W jego przypadku zamontowane filtry usuwają również szkodliwe mikroorganizmy, zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy. Powietrze dzięki nim staje się wolne od groźnych cząsteczek.
  • Kolejnym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować, jest jonizacja. Generują one jony ujemne neutralizujące jony dodatnie, co przekłada się na jeszcze lepsze usuwanie zabrudzeń, wirusów, bakterii oraz alergenów.
  • W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu, dobrze jest pomyśleć także o klimatyzatorze z trybem osuszania powietrza. Jak wiadomo, wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi zarówno alergenów, jak i różnego rodzaju mikroorganizmów.
  • Spore znaczenie ma ponadto dobre dopasowanie kluczowych parametrów technicznych urządzenia. Nawet klimatyzator z zaawansowanym systemem filtracji, funkcją oczyszczania i jonizacją okaże się niewystarczający, jeśli zasięg jego działania nie obejmie całego pomieszczenia. W trakcie porównywania poszczególnych modeli zwracaj uwagę również na ich moc oraz zakres regulacji.

 

Jak korzystać z klimatyzatora dla alergików?

 Gdy już uda Ci się znaleźć system spełniający wszystkie kryteria istotne ze względu na ochronę przed alergenami, musisz zdać sobie sprawę z tego, że skuteczność jego działania zależy także od Ciebie.

Nie wystarczy bowiem po prostu włączyć klimatyzacji i liczyć na to, że zawsze zagwarantuje ochronę przed alergią. Ważna jest prawidłowa regulacja podstawowych parametrów, takich jak moc i kierunek nawiewu. Często pomagają w tym gotowe tryby pracy sprzętu, które możesz wybrać przy użyciu pilota dołączonego do zestawu lub dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

Pamiętaj, że rozwojowi bakterii oraz grzybów sprzyja spore zanieczyszczenie klimatyzatora. Konieczne jest więc jego regularne czyszczenie. Nawet jeśli obsługuje on specjalny tryb usuwania zabrudzeń, co jakiś czas warto sprawdzać jego stan. To samo tyczy się regularnych przeglądów.

Czy alergik powinien kupić klimatyzator?

 Biorąc pod uwagę możliwości najnowszych sprzętów, a także metody produkcyjne, należy podkreślić, że klimatyzacja nie tylko nie stanowi zagrożenia dla alergików, ale w wielu sytuacjach okaże się dla nich niezwykle korzystna.

Dlaczego? Ponieważ zawierać może zaawansowane systemy filtracyjne, które neutralizują liczne zabrudzenia, mikroorganizmy oraz alergeny. Dzięki nim powietrze w domu, mieszkaniu, biurze, czy też gabinecie staje się czyste. To zaś powoduje, że często pojawiające się do tej pory problemy znikają lub stają się znacznie mniej dokuczliwe.

źródło: Clima Polska klimatyzatory

Podobne artykuły
Dom i ogród

Czystość i konserwacja umywalki - jak utrzymać ją w doskonałym stanie?

Dom i ogród

Montaż nowoczesnych klamek do drzwi -kluczowe kroki i porady

Dom i ogród

Piękny zapach i dekoracja w jednym - poznaj dekoracyjne odświeżacze powietrza od Kolorado

Dom i ogród

Płytki z onyksu – dlaczego warto wykorzystać je w aranżacji salonu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *