Budownictwo energooszczędne z roku na rok zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Nie tylko jest mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż tradycyjne, ale również ogranicza wydatki na energię potrzebną m.in. do ogrzania budynku. W ramach budownictwa energooszczędnego szczególnie dużym uznaniem cieszą się domy pasywne. Czym się one wyróżniają? Czego nie może zabraknąć w domu pasywnym?
Dom pasywny – co to? Kiedy powstały pierwsze domy pasywne
Świadomość ekologiczna Polaków systematycznie rośnie. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięgają oni po rozwiązania, które pozwalają ograniczyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne. W przypadku budownictwa są to domy pasywne. Ich koncepcja zrodziła się w latach 80. XX wieku w Niemczech jako odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie środowiska powodowane przez branżę budowlaną.
Autorem idei jest niemiecki fizyk Wolfgang Feist, który nie tylko opracował nowy standard energetyczny dla budynków, ale również założył Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Jest to instytucja, która sprawuje kontrolę nad zachowaniem standardów pasywności. Na Zachodzie domy pasywne powstają od ponad 20 lat. W Polsce cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością, jednak zainteresowanie inwestorów z roku na rok jest coraz większe. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba zapytań o nie w wyszukiwarkach internetowych. Czym właściwie jest dom pasywny?
Według przyjętych zasad, za dom pasywny uznaje się budynek, w którego obrębie nie trzeba produkować energii cieplnej. Obiekt pozyskują ją i przetwarza z odnawialnych źródeł – słońca, naturalnego ciepła gruntu, wiatru, a nawet ciepła wytwarzanego przez mieszkańców. W ten sposób pozyskaną energię wykorzystuje się również do podgrzania wody użytkowej.
Czym odznacza się dom pasywny? Co powinno się w nim znaleźć?
Żeby dom został uznany za pasywny, musi spełnić szereg rygorystycznych wymogów. Wytycznymi pasywności należy kierować się już na etapie projektowania budynku. W przeciwnym razie trudno będzie spełnić wszystkie warunki. Czym więc powinien odznaczać się dom pasywny? Lista wymogów jest długa, dlatego wskażemy te najważniejsze. Dom pasywny powinien:
- kumulować jak najwięcej ciepła,
- charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania
- być ponadstandardowo zaizolowany,
- być odpowiednio usytuowany względem stron świata, tak aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie,
- mieć odpowiedni kształt (kompaktowej bryły) i układ pomieszczeń (salon od strony południowej),
- zapewniać wysoką izolacyjność cieplną przegród budowlanych oraz stolarki okiennej i drzwiowej,
- zapewniać dobrą wentylację.
Istotną kwestią jest również osiągnięcie jak najwyższych zysków ciepła. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu energooszczędnych instalacji, takich jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy też gruntowy wymiennik ciepła.
Fotowoltaika w domu pasywnym, zeroenergetycznym i autonomicznym
Kolejną z instalacji, które powinny znaleźć się w domu pasywnym, jest fotowoltaika. Wytworzona ze słońca energia może posłużyć nie tylko do zasilania domowych urządzeń, ale również ogrzewania wody użytkowej. Chętnie wybieranym rozwiązaniem w przypadku domu pasywnego jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. System pozwala ograniczyć koszty ogrzewania budynku.
Dom pasywny z fotowoltaiką i pompą ciepła może stać się budynkiem zeroenergetycznym, czyli – jak sama nazwa wskazuje o niemal zerowym zużyciu energii pierwotnej. W praktyce może nawet wytwarzać więcej energii, niż sam zużywa, zwłaszcza na początku funkcjonowania. Jest więc ultra ekologiczny i bardzo tani w utrzymaniu. Co więcej, można go ulepszyć do budynku autonomicznego.
Instalacja fotowoltaiczna jest ważnym składnikiem domu pasywnego. Nie może jej również zabraknąć w budynku zeroenergetycznym czy też autonomicznym. Pozwala bowiem czerpać energię z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i domowych finansów.