Dom i ogród

Karaluchy w domu – sposoby na skuteczne pozbycie się problemu

Rozpoznanie-karalucha

Osoby korzystające z pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, mogą natrafić na żyjące tam insekty. Jednym z najczęściej pojawiających się owadów zaliczanych do grupy szkodników jest karaluch. Warto wiedzieć, w jaki sposób pozbyć się tego insekta i zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed ponownym namnażanie się karaluchów.

Jak wygląda karaluch?

Owady, które potocznie nazywane są karaluchami w rzeczywistości mogą być dwoma różnymi gatunkami insektów. Może być to prusak bądź też karaczan wschodni. Ten ostatni jest gatunkiem kosmopolitycznym. Oznacza to, że jego kolonie występują w wielu miejscach na całej kuli ziemskiej. Prawidłowe zidentyfikowanie owada w domu, umożliwia zastosowanie odpowiednio dobranych metod. Mają one na celu pozbycie się karaluchów z domu w taki sposób, aby owady te ponownie nie zagnieździły się w pomieszczeniach.

Rozpoznanie karalucha wymaga posiadania wiedzy na temat jego wyglądu. Cechami charakterystycznymi karalucha jest długość ciała dochodząca do 29 mm i ubarwienie od rudawego po czarne. Dorosłe karaluchy mogą mieć lekko spłaszczony tułów i brunatno – czarne ubarwienie. Głowa karalucha nie jest zbyt wyraźnie oddzielone od tułowia. Rozwój karaluchów i proces ich namnażania się odbywa się stosunkowo wolno. W przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniach, a także warunki zewnętrzne nie są zbyt sprzyjające, okres wylęgania karaluchów trwa nawet do 24 miesięcy.

Skąd biorą się karaluchy?

Osoby, które zauważyły w swoich mieszkaniach lub domach obecność karaluchów, powinny wiedzieć, skąd biorą się te owady. To szkodniki, które lubią miejsca wilgotne, jak również ciepłe. Karaluchy żerują w nocy. Potrzebują stałego dostępu do pożywienia. W przeciwieństwie do pluskiew, karaluchy odżywiają się resztkami pożywienia pozostawionymi na blatach kuchennych, a także artykułami spożywczymi znajdującymi się w szafkach. Warto pamiętać, że karaluchy w domu mogą być wnoszone wraz z walizkami lub torbami. Wchodzą one także przez okna, szczeliny dylatacyjne, rury, a także różnego typu zakamarki znajdujące się w ścianach.

Plaga karaluchów może pojawić się zarówno w nowoczesnych apartamentowcach i nowo powstałych domach, jak i budynkach nieco starszego typu. Karaluchy w mieszkaniu wychodzą na żer po zmroku. Karaluchy w blokach pojawiają się dosyć często, ponieważ bytują one w niezabezpieczonych zsypach śmieci. Pionowe szyby prowadzące do każdego piętra, na którym znajdują się mieszkania, są świetnym miejscem ułatwiającym dotarcie karaluchów do pomieszczeń mieszkalnych. Karaluchy w wieżowcach mogą ukrywać się także w piwnicach bądź też niezabezpieczonych składowiskach śmieci.

Skuteczne wytępienie karaluchów

Metodą pozbycia się karaluchów jest przede wszystkim zastosowanie środków adekwatnych do liczby tych owadów. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy oferują usługi dezynsekcji. Efektywne wytępienie karaluchów jest bardzo ważne, ponieważ zanieczyszczają one produkty spożywcze swoimi odchodami i wylinkami. Tego typu nieczystości mogą przedostać się do układu pokarmowego powodując różnego typu perturbacje zdrowotne. Karaluchy zanieczyszczają jedzenie nie tylko te spożywane przez ludzi, ale i zwierzęta domowe, co może przyczynić się także do powstawania różnego typu chorób i problemów gastrologicznych u zwierząt żyjących pod jednym dachem z człowiekiem.

Osoby zastanawiające się, jak wytępić karaluchy mogą użyć do tego celu specjalistycznych preparatów. Tego typu chemikaliami posługują się profesjonaliści zatrudnieni w firmach świadczących usługi dezynsekcji. Żel na karaluchy zawiera silnie działające feromony, które pobudzają aparat węchowy tych owadów. Dzięki temu zanoszą one trutkę do gniazd, gdzie jest ona spożywana przez wiele osobników. Doprowadza to do wyginięcia całych kolonii karaluchów. Aby powstrzymać pojawienie się karaluchów, po przeprowadzeniu zabiegu w postaci rozłożenia żelu na karaluchy, należy zabezpieczyć wszystkie ściany i zakamarki, przez które mogą one przedostać się ponownie do mieszkania lub domu.

Dużym problemem osób zamieszkujących domy lub mieszkania są karaluchy. Mogą one bytować w wielu pomieszczeniach. Zidentyfikowanie tych owadów pozwala na użycie skutecznej metody pozbycia się karaluchów w postaci zastosowania preparatu żelowego. Dzięki niemu można wytępić całe kolonie karaluchów.

Podobne artykuły
Dom i ogród

Czystość i konserwacja umywalki - jak utrzymać ją w doskonałym stanie?

Dom i ogród

Montaż nowoczesnych klamek do drzwi -kluczowe kroki i porady

Dom i ogród

Klimatyzacja dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze urządzeń?

Dom i ogród

Piękny zapach i dekoracja w jednym - poznaj dekoracyjne odświeżacze powietrza od Kolorado

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *