Lifestyle

Cztery (albo więcej) powodów, dla których warto oswoić dziecko z wodą

nauka-plywania-dla-dzieci-warszawa

Woda jest jedynym żywiołem z którym mamy do czynienia jeszcze przed przyjściem na świat, a przez kilka pierwszych miesięcy po narodzinach posiadamy naturalny refleks do wstrzymywania oddechu pod wodą, co wskazuje na nasze przystosowanie do tegoż kontaktu. Jednak gdy maluchy rosną, wielu rodziców mierzy się z ich niechęcią do kąpieli w morzu czy basenie, co często skutkuje brakiem umiejętności pływania nawet w dorosłym życiu. Pokazują to też statystyki – mimo, iż większość Polaków czerpie przyjemność z przebywania nad wodą, znaczna część z nich nie powiedziałaby, że umie dobrze pływać. Rozwiązaniem tej sytuacji mogą być szkoły pływania, gdzie świetnie przeszkolona kadra dopilnuje, aby i duży i mały nie musiał bać się wody. Pływanie to nie tylko przydatna umiejętność (choć jak każdą umiejętność, najlepiej szkolić ją od najmłodszych lat), ale też znacznie więcej. Sprawdź, dlaczego warto oswoić dziecko z wodą

Pływanie jako forma ruchu

Świat w którym żyjemy wymusza na nas siedzący tryb życia, a ten ma szczególnie negatywny skutek na dzieci – obniżona kondycja, wytrzymałość i koordynacja ruchowa to tylko kilka konsekwencji braku odpowiedniej ilości aktywności fizycznej u dzieci. Świetnym rozwiązaniem tych problemów może być nauka pływania, która pobudza do pracy niemal wszystkie grupy mięśniowe, a bez odpowiedniego zaangażowania rąk, nóg i tułowia niemożliwe byłoby przemieszczanie się w wodzie. Tak jak i w innych dziedzinach, sport ten może odbywać się pod okiem doświadczonego trenera w szkole pływania, który będzie potrafił zaaranżować zajęcia w taki sposób, że Twoje dziecko nie tylko nauczy się pływać, lecz może także odkryje w sobie zapał do profesjonalnego kontynuowania tej aktywności.

Woda na basenie, woda na wakacjach

Nawet jeśli nie zależy Ci na posiadaniu w domu zawodowego pływaka, musisz wiedzieć, że nauka pływania pod okiem specjalisty to nie tylko techniczne wskazówki dotyczące prawidłowego pływania kraulem, lecz także wychowanie w świadomości o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa w kontakcie z wodą, a także wiedza, kiedy do tej wody nie wchodzić (i tak, dobrze znane Nie pływaj po jedzeniu ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać). Chciałoby się wierzyć, że każdy zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie może przynieść pływanie w miejscu niedozwolonym lub wtedy, gdy o brzeg uderzają groźnie spienione fale, lecz liczby zawarte w raportach dotyczących wypadków nad wodą z roku na rok nie maleją. Uczmy dzieci o radościach związanych ze spędzaniem czasu nad wodą, nie zapominając o przestrzeganiu reguł bezpieczeństwa.

Poczucie kompetencji

Jednym ze sposobów zapewnienia sobie bezpieczeństwa w kontakcie z wodą mogą być (oczywiście) zdolności pływackie. Nie ma lepszego sposobu na budowanie poczucia kompetencji – czyli świadomości, że jest się osobą, która potrafi robić różne rzeczy dobrze – niż pozwalanie dziecku na poznawanie nowych zainteresowań i wspieranie go w ich rozwoju. Maluch znakomicie się bawi pływając pieskiem? Świetnie, czemu by nie pokazać mu, że może nauczyć się też pływać żabką? Umie już żabkę? Super, a może chciałby spróbować popływać na plecach? Oswajając dziecko z wodą, nie tylko zapewniasz mu możliwość nauki przydatnej umiejętności, ale także budujesz jego poczucie kompetencji.

Pasja na całe życie

Wiadomo jednak, że nie samymi zdolnościami człowiek żyje – i wcale nie musi. Nauka rozpoczęta w szkole pływania może szybko przerodzić się w ulubione zajęcie pozaszkolne, czas na spotkanie z przyjaciółmi albo po prostu chwilę relaksu w kojących objęciach wody. Brzmi śmiesznie, jeśli myślisz o małym świecie Twojego dziecka z jego małymi problemami? Ludzie mają w zwyczaju wracać w miejsca, które sprawiają, że czują się dobrze, dlatego tak wielu z nas ma jakieś hobby, własną niszę do cieszenia się chwilą. Czy woda okaże się pasją Twojego dziecka? Kto wie, nauka pływania może być do niej pierwszym krokiem.

Podobne artykuły
Lifestyle

Trening siłowy dla kobiet w domu z platformą treningową - Budowanie siły i wytrzymałości bez sprzętu

Lifestyle

5 atrakcji, które warto uwzględnić w planie wycieczki do Zakopanego

Dom i ogródLifestyle

Jak zamówić catering okolicznościowy? 6 najważniejszych informacji, które potrzebuje firma cateringowa

Lifestyle

Trumna do kremacji – jak wybrać? Czym powinna się wyróżniać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *