Biznes

Przydatne technologie IT w systemach logistycznych

technologie-it-w-logistyce

Żeby sprostać rosnącym wymaganiom klientów, firmy logistyczne coraz chętniej sięgają po technologie IT. Pozwalają one m.in. usprawnić funkcjonowania systemu logistycznego, a tym samym przekładają się na jakość świadczonych usług. Jakie technologie IT są szczególnie przydatne w logistyce?

Co to jest system logistyczny?

 

Współczesne firmy logistyczne w coraz większej mierze opierają się na technologiach informatycznych. Poprawiają one bowiem jakość obsługi i efektywność podejmowanych działań, a także przyspieszają realizację zleceń i obniżają koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że ich znaczenie w systemach logistycznych z roku na rok rośnie. Czym jednak ów system logistyczny jest?

Pod pojęciem tym kryje się zorganizowany, wielopłaszczyznowy zespół elementów (podsystemów) logistycznych, takich jak m.in.:

Obejmuje on również relacje pomiędzy poszczególnymi składowymi oraz ich związki z otoczeniem. System logistyczny nie funkcjonuje bowiem w próżni – aby firma była konkurencyjna, musi odpowiadać na potrzeby rynku. Co ważne, do jego elementów zalicza się także zasoby ludzkie i rzeczowe oraz informacje i dane źródłowe.

Ponadto system logistyczny określa sposób, w jaki w danej firmie zachodzą procesy logistyczne, a także stanowi zbiór technik i środków, za pomocą których są one realizowane. Odpowiednio zaprojektowany i wdrożony pozwala osiągnąć wysoką efektywność działania i zadowolenie klientów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Dzięki zastosowaniu technologii IT rezultaty te mogą być jeszcze lepsze. Nic więc dziwnego, że ich wykorzystanie w systemach logistycznych ustawicznie rośnie. Jakie konkretnie rozwiązania są szczególnie przydatne?

Technologie IT przydatne w systemach logistycznych

 

Żeby zachować konkurencyjność, firma powinna stale doskonalić system logistyczny, tak aby odpowiadał on zmieniającym się potrzebom klientów. Zastosowanie technologii IT okazuje się niezwykle przydatne w tym względzie. Po jakie rozwiązania informatyczne warto sięgnąć w szczególności?

  1. Systemy WMS – wspierają zarządzanie magazynem i dostarczają narzędzi pozwalających na optymalizację jego pracy, np. ułatwiają obsługę zapasów magazynowych i nadzór nad brakami/nadwyżkami magazynowymi,
  2. Systemy TMS – pozwalają na kompleksowe zarządzanie zleceniami transportowymi i flotą pojazdów. Służą one m.in. do planowania tras przejazdu, monitorowania stanu wykonania zlecenia czy też rozliczania kosztów,
  3. Systemy ERP – wspierają zarządzanie wewnętrznymi zasobami przedsiębiorstwa. Usprawniają m.in. wymianę danych pomiędzy poszczególnymi działami. Integrują także inne systemy, co pozwala na sprawne funkcjonowanie całej organizacji. Dlatego uznaje się, że mają one charakter nadrzędny nad innymi systemami,
  4. Systemy CRM – wspierają zarządzanie relacjami z kontrahentami i klienta. Służą m.in. do gromadzenia danych o nich, tworzenia analiz ich zachowań, wdrażania programów lojalnościowych czy też eliminacji nierentownych transakcji.

Na tym jednak nie koniec. W firmach logistycznych technologie IT wykorzystuje się także do zarządzania łańcuchem dostaw, a także obiegiem dokumentów. Dzięki nim możliwa jest również automatyzacja pracy biurowej i administracyjnej. Wszystko to jest źródłem wielu korzyści dla przedsiębiorstwa. Jakich?

Zalety zastosowania technologii IT w logistyce

 

Zastosowanie technologii IT w logistyce przynosi firmie wymierne rezultaty. Usprawnia i przyspiesza procesy logistyczne. Zwiększa kontrolę nad nimi, a także redukuje liczbę błędów. Ogranicza papierologię. Pozwala również lepiej wykorzystać przestrzeń magazynową i inne dostępne zasoby. Pozytywnie wpływa na zadowolenie klientów oraz umożliwia prowadzenie badań rynkowych.

Jak więc widać, technologie IT determinują praktycznie każdy obszar funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dają one szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Nic więc dziwnego, że profesjonalne firmy logistyczne chętnie korzystają z dostępnych możliwości. Pozwala im to bowiem świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Podobne artykuły
Biznes

Hurtownia bielizny – sprawdź, gdzie tanio kupić towar do swojego sklepu

Biznes

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy oferującej niszczenie dokumentów? 7 aspektów, o których warto wiedzieć

Biznes

Co to jest HDS terenowy?

Biznes

Renowacja i modernizacja sprężarek używanych: czy to opłacalne rozwiązanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *