Technologie

Zrównoważony transport – jakie rozwiązania sprzyjają ekologii?

Zrownowazony-transport

Terminowy, bezpieczny i tani to cechy, którymi powinien odznaczać się nowoczesny transport. Coraz donośniej słychać jednak głosy, które postulują, by do tego tria dodać jeszcze jeden przymiotnik – zrównoważony. Czy to możliwe? Czy da się połączyć transport z troską o środowisko? Jakie rozwiązania sprzyjają ekologii?

Zrównoważony transport – czy jest możliwy? Przegląd alternatywnych paliw gazowych

 

Transport to jeden z tych sektorów gospodarki, które mają największy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Emitowane przez pojazdy spaliny przyczyniają się do efektu cieplarnianego. Skutki stopniowego podwyższania się temperatury planety widać już dziś. Wzrost poziomu mórz i oceanów, ekstremalne zjawiska pogodowe czy też utrata różnorodności biologicznej to tylko niektóre z nich.

Na alarm biją już nie tylko ekolodzy, ale i mieszkańcy, którym coraz mniej podoba się życie w smogu i na ekologiczny kredyt. Nic więc dziwnego, że poszczególne gałęzie gospodarki zwracają się ku bardziej zrównoważonemu rozwojowi. Trend ten widoczny jest także w transporcie – firmy z sektora coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które sprzyjają ekologii. Jakie?

Przede wszystkim uzupełniają swoją flotę o pojazdy zasilane alternatywnymi paliwami gazowymi – sprężonym gazem ziemnym (CNG), płynnym gazem ziemnym (LNG) lub biogazem. Decydują się również na modele hybrydowe (gaz + Diesel). Działanie to ma ograniczyć emisję szkodliwych spalin do atmosfery, w tym zwłaszcza dwutlenku węgla.

Ekologiczne nowości na rynku samochodów ciężarowych

 

Na rynku samochodów ciężarowych zaczęły pojawiać się również elektryczne ciągniki siodłowe. To ekologiczne modele, które mogą zastąpić tradycyjne ciężarówki, jednak – jak na razie – wyłącznie na krótkich trasach i w transporcie około miejskim. Są bowiem w stanie pokonać nieco powyżej 200 kilometrów (220 – DAF model CF, 250 – Scania elektryczna) na jednym ładowaniu.

Wiele osób przekonuje, że to właśnie samochody elektryczne są przyszłością branży transportowej. Wśród ich głównych zalet wymienić można:

  • zerową emisyjność,
  • cichą pracę,
  • oszczędność w wydatkach na paliwo.

Ponadto, trwają prace nad wykorzystaniem wodoru w transporcie ciężarowym. Finalne testy drogowe GenH2 Truck (samochodu ciężarowego zasilanego wodorem marki Mercedes-Benz) mają rozpocząć się w 2023 r. Optymistyczny scenariusz zakłada, że dwa lata później samochód trafi do seryjnej produkcji.

Ciężarówki zasilane wodorem mają zastąpić klasyczne pojazdy na dłuższych trasach – propozycja marki Mercedes-Benz będzie mogła przejechać ok. 500 km bez napełniania zbiornika. Czy jednak model zostanie przyjęty przez branżę z entuzjazmem? Czas pokaże. Wiele zależeć będzie od jego ceny. Nie oznacza to jednak, że pewnych działań nie można podjąć już teraz.

Zrównoważony transport – działania podejmowane teraz

 

Żeby ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko, wcale nie trzeba czekać na upowszechnienie się samochodów zasilanych alternatywnymi źródłami. Oto działania, które można wdrożyć natychmiast:

  • optymalizacja procesu planowania transportu – obejmuje ona m.in. eliminację tzw. pustych przejazdów. Działanie to ogranicza liczbę przewozów, co z kolei przekłada się na redukcję emisji CO2. W realizacji tego celu pomocne są systemy zarządzania transportem, tzw. TMSy (Transport Management System),
  • ecodriving – zmniejsza zużycie paliwa, co redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jest również korzystny dla firmowego budżetu.

Unowocześnienie floty transportowej to niejedyny sposób, w jaki można zrównoważyć transport ciężarowy. Pewne działania, takie jak optymalizacja procesu planowania transportu czy też ecodriving, da się wdrożyć praktycznie od zaraz. Pozwalają one ograniczyć zużycie paliwa, a tym samym zredukować ilość szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery wraz ze spalinami. Są korzystne i dla środowiska naturalnego, i dla zdrowia człowieka. Przyczyniają się bowiem do ograniczenia smogu.

źródło: Translogis.pl – transport i spedycja międzynarodowa

Podobne artykuły
BiznesTechnologie

Maszyny pakujące dla sektora e-commerce – jak usprawnić proces pakowania wysyłkowego?

Technologie

Rola przeglądów technicznych w utrzymaniu dźwigów i schodów ruchomych w dobrym stanie - Poradnik

BiznesTechnologie

Zaawansowane Technologie w Magazynie Logistycznym: Jak Automatyzacja Wpływa na Efektywność

Technologie

Chwytaki do wózków widłowych - w jakich branżach wykorzystuje się tego rodzaju osprzęt?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *