Zdrowie i uroda

Suplementy diety – co trzeba o nich wiedzieć

Czym sa suplementy diety

Mimo że suplementy diety nie mogą zamienić zdrowych posiłków i zasad prawidłowego odżywiania, stale rozwijający się rynek suplementów sprawia, że coraz więcej osób sięga po różnego rodzaju witaminy. W wielu przypadkach nowe preparaty pomagają w zniwelowaniu niedoborów składników odżywczych w organizmie, przez co są doskonałym dopełnieniem diety. Co zatem warto wiedzieć o suplementach diety?

Czym są suplementy diety i jakie są różnice pomiędzy lekiem a suplementem?

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnianie normalnej diety. Zazwyczaj suplementami diety są skoncentrowane witaminy i minerały, ale mogą to być również makro- i mikroelementy jak np. tłuszcze i białka. Spożywanie suplementów diety jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala na dostarczenie do organizmu pokaźnej ilości potrzebnych składników odżywczych. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że suplementy nie mogą zastąpić „prawdziwego” pożywienia. Najczęściej suplementy diety występują w postaci płynów lub tabletek. Przepisy prawne wyraźnie rozgraniczają suplementy diety i leki. Według prawa suplement diety jest dużym źródłem składników odżywczych niezbędnych organizmowi do odpowiedniego funkcjonowania, natomiast lek to substancja, która bezpośrednio wpływa na organizm i jest stosowana w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego, lub zapobiegnięcia chorobie.

Czy suplementy diety działają i jak wpływają na organizm?

Suplementy diety zdecydowanie mają duży wpływ na pracę organizmu. Nie można jednak oczekiwać, że regularne przyjmowanie witamin i minerałów w formie suplementów będzie wystarczającym sposobem na poradzenie sobie z dolegliwościami zdrowotnymi lub słabym samopoczuciem. W zależności od rodzaju suplementu, substancje mogą pomóc w zniwelowaniu skutków niedoborów witamin jak np. problemy z gospodarką hormonalną, wypadające włosy, ciągłe uczucie słabości i nudności. Trzeba jednak pamiętać, że przy bardzo silnych objawach konieczna jest wizyta u lekarza, a samo stosowanie suplementów może nie wystarczyć. 

Suplementy diety i witaminy – kiedy warto je przyjmować?

Z racji na dzisiejszy styl życia część suplementów powinna być przyjmowana przez praktycznie wszystkich. Obecnie mało kto utrzymuje dietę, która zapewnia organizmowi wszystkie składniki odżywcze. Oznacza to, że spożywanie witamin powinno być stałą rutyną. Najbardziej zagrożeni na skutki braku witamin w swojej diecie są jednak sportowcy, osoby aktywne fizycznie, kobiety w ciąży oraz osoby, które odżywiają się w bardzo nieodpowiedni sposób. Suplementy diety warto również przyjmować w okresach, kiedy ludzie są najbardziej narażeni na choroby, czyli na początku wiosny i późną jesienią.

Czy suplementy są zdrowe i czy mogą poprawić stan zdrowia?

Suplementy dietetyczne są zdrowe i wyprodukowane z naturalnych składników. To jednak nie zmienia tego, że zawsze powinny być sprzedawane i spożywane w ilościach, które są oznaczane na opakowaniu. W przypadku regularnego stosowania zawyżonych dawek, suplementy nie będą mieć silniejszego działania, a mogą doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Na szczęście odpowiednio dobrane suplementy diety i zrównoważona dieta bardzo szybko pozytywnie wpłyną na stan zdrowia, jakość snu, ilość energii i samopoczucie. Szczególnie ważne i popularne są suplementy diety dla kobiet w ciąży, witaminy dla młodzieży oraz suplementy dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ pomagają w budowaniu odporności osobom najbardziej narażonym na różne choroby i problemy ze zdrowiem. 

Podobne artykuły
Zdrowie i uroda

Obawa u dziecka w związku ze zmianą szkoły – jak okazać wsparcie?

Zdrowie i uroda

Leczenie ortodontyczne - dlaczego warto zdecydować się na aparat?

Zdrowie i uroda

USG a mammografia – które badanie diagnostyczne jest skuteczniejsze?

Zdrowie i uroda

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *