Zdrowie i uroda

Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto zdecydować się na aparat?

Wady zgryzu są problemem nie tylko związanym z estetyką. Było to zawsze oczywiste dla lekarzy, a obecnie stało się dla większego grona pacjentów. Stosowane w leczeniu aparaty ortodontyczne dawniej były widoczne praktycznie wyłącznie u dzieci i uznawane za coś wstydliwego, obecnie takiemu leczeniu poddają się również dorośli i widok aparatu na zębach nikogo już nie dziwi. Dlaczego potrzebne jest tego typu leczenie?

Nieleczony krzywy zgryz – konsekwencje

Krzywe zęby mogą być wynikiem wrodzonej wady genetycznej albo nabyte poprzez niedobre nawyki. U dorosłych częstą przyczyną są wyrzynające się zęby ósemki, doprowadzające do skrzywienia łuku zębowego. Ignorowanie problemu, co często zdarza się u pacjentów doświadczających strachu przed dentystą może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne aniżeli jedynie nieestetyczny wygląd.

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne i zdecydować się na aparat? Oczywiście nie można pominąć ładnego uśmiechu, który będzie raczej wykluczony przy krzywych, wystających zębach, a przy nieprawidłowym zgryzie często występują również wady wymowy. Są to aspekty istotne w kontaktach międzyludzkich, a ładna i miła aparycja znacznie takowe ułatwia. Warto jednak wiedzieć, że nieleczony zgryz może mieć poważniejsze konsekwencje.

Nieprawidłowy łuk zębowy staje się obciążeniem dla stawów i może skutkować dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. W dalszej kolejności będą to choroby przyzębia, w tym paradontoza, czy choroba okluzyjna zębów. Ponadto przy krzywych zębach dochodzi do znacznie zwiększonego odkładania się płytek kamienia nazębnego, nadmiernego ścierania się zębów i do zwiększonej ich ruchomości. To z kolei powiększa wadę zgryzu doprowadzając nawet do zniekształceń w mimice twarzy. Jednak krzywy zgryz może nieść przykre konsekwencje nie tylko w obrębie jamy ustnej i okolicy.

Nieprawidłowości ogólnoustrojowe są niestety także konsekwencjami nieleczonych wad zgryzu. Od bólów głowy i szyi, a także dolnych partii kręgosłupa, poprzez problemy gastryczne oraz problemy z oddychaniem, po kompleksy i brak samoakceptacji.

Jakimi aparatami dysponują ortodonci?

Problem krzywych zębów jest na tyle istotny, że już od dawna istnieją aparaty dokonujące korekty wad zgryzu. Na początku były to jednak jedynie dwa rodzaje, ale skuteczne i stosowane do dziś. Są to tzw. tradycyjne aparaty ortodontyczne ruchome albo stałe.

Najczęściej stosowanym aparatem przy niewielkich wadach zgryzu jest aparat ruchomy. Używany jest u dzieci, które posiadają jeszcze część zębów mlecznych. Jego właściwe oraz systematyczne stosowanie pozwala na uniknięcie noszenia aparatu stałego w przyszłości.

U dzieci starszych oraz u osób dorosłych stosuje się rozwiązania stałe i są to aparaty ortodontyczne:

  • z zamkami metalowymi;
  • z zamkami estetycznymi;
  • Clear Aligner;
  • samoligaturujące
  • lingwalne.

Najnowocześniejsze aparaty znacznie skracają czas korygowania zgryzu, ale są droższe. Najważniejszy jest jednak nie wybór aparatu, lecz przystąpienie do leczenia ortodontycznego wraz regularną kontrolą jego efektów.

Podobne artykuły
Zdrowie i uroda

Obawa u dziecka w związku ze zmianą szkoły – jak okazać wsparcie?

Zdrowie i uroda

USG a mammografia – które badanie diagnostyczne jest skuteczniejsze?

Zdrowie i uroda

Suplementy diety – co trzeba o nich wiedzieć

Zdrowie i uroda

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *