Sprężone powietrze stało się bardzo istotnym elementem w różnorodnych procesach produkcyjnych. Niektóre branże, takie jak farmaceutyczna czy spożywcza wymagają jednak, aby wykorzystywane w nich powietrze spełniało najwyższe normy jakości. Jest to niezbędne dla zachowania czystości procesów technologicznych. Mówi się więc o stosowaniu sprężonego powietrza klasy 0. Co to takiego? Jak uzyskać sprężone powietrze klasy 0 i kiedy rzeczywiście jest ono potrzebne? O tym wszystkim dowiecie się z poniższego tekstu.
Sprężone powietrze klasy 0 – co to takiego?
W układach pneumatycznych wytwarzających sprężone powietrze stosowane są różnego rodzaju filtry, separatory i osuszacze. Mają one za zadanie poprawić jakość sprężonego powietrza będącego efektem końcowym całego procesu. Jednak warto wiedzieć, że wśród sprężonego powietrza wyróżnić można kilka klas jego jakości. Klasa 0 jest klasą oznaczającą najwyższą jakość i czystość powietrza zgodnie z normą ISO 8573-1. Tym samym powietrze opuszczające układ pneumatyczny musi spełniać wymagania ściśle określone wspomnianą normą by można było zaliczyć je do odpowiedniej klasy jakości.
Klasy te mieszczą się w przedziale od 0 do 9, gdzie jako 9 oznaczane jest powietrze najgorszej jakości i najbardziej zanieczyszczone. Warto też wiedzieć, że w normie ISO 8573-1 nie wykazano konkretnych parametrów jakościowych powietrza dla klasy 0. Znajdziemy tam jedynie zapis o tym, że każdy z badanych parametrów powinien mieć wskazania lepsze od klasy 1. A dodatkowo, wymagana jakość sprężonego powietrza jest ustalana bezpośrednio pomiędzy użytkownikiem, a dostawcą urządzeń do uzdatniania. Przy ocenie jakości powietrza bada się wielkość cząstek stałych, ich stężenie, maksymalne stężenie oleju oraz ilość wody w powietrzu.
Jak uzyskać sprężone powietrze klasy 0?
Pojawia się więc istotne pytanie, jak uzyskać sprężone powietrze klasy 0? Wielu producentów zastrzega, że jest to bardzo trudne lub nawet niemożliwe z wykorzystaniem sprężarek olejowych. Nawet zastosowanie kilku stopniowego oczyszczania przy użyciu różnych separatorów i filtrów nie gwarantuje całkowitej eliminacji oleju ze sprężonego powietrza. Niektóre branże bazujące na wykorzystaniu sprężonego powietrza do procesów technologicznych, takie jak wspomniana już branża farmaceutyczna czy spożywcza, nie mogą ryzykować przedostania się nawet najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń do produktu końcowego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, polecanym również przez producentów, jest zastosowanie sprężarek bezolejowych posiadających certyfikat bezolejowości.
Ponadto absolutnie niezbędne jest stosowanie separatora cyklonowego i filtrów powietrza. Filtry dostosowane do oczyszczania sprężonego powietrza dostępne są w różnych parametrach. Mogą one zarówno oczyszczać powietrze z oleju a także zatrzymywać cząstki stałe nawet o wielkości 0,01 mikrona. Dodatkowo można stosować również filtry antybakteryjne i filtry węglowe do układów pneumatycznych, które skutecznie pochłaniają smak i zapach sprężonego powietrza. Dobór odpowiednich elementów systemu pneumatycznego warto uzgodnić z producentem urządzeń. Pozwoli to wypracować rozwiązania dostosowane do konkretnej branży i zakłady produkcyjnego.
Kiedy i w jakich sytuacjach niezbędne jest sprężone powietrze klasy 0?
Sprężone powietrze klasy 0 wykorzystywane jest w rozmaitych procesach technologicznych. Wymagane jest ono dla zapewnienia najwyższej jakości produktu końcowego. Stosowanie powietrza niższej klasy może prowadzić do kosztownych przestojów produkcji czy też wyprodukowania wadliwego lub wybrakowanego produktu, który nie będzie mógł zostać wypuszczony na rynek a w najgorszym razie nawet z niego wycofany. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna, gdyż generuje bardzo duże koszty. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o najwyższą jakość wykorzystywanego powietrza głównie w przemyśle spożywczym przy produkcji napojów, w przemyśle medycznym i ochronie zdrowia, ale także w przemyśle tekstylnym, chemicznym, samochodowym i w procesach oczyszczania ścieków.