Technologie

Body leasing z perspektywy pracownika – najważniejsze korzyści

Body leasing

Chociaż w branży IT dominującą formą zatrudnienia wciąż pozostaje umowa o pracę, sukcesywnie zwiększa się udział także innych form, np. kontraktu B2B. Wraz z rozwojem rynku na popularności zyskuje również body leasing. Wbrew pozorom jest on źródłem korzyści nie tylko dla pracodawców, ale również pracowników. Dlaczego eksperci IT decydują się na niego? Co zyskują dzięki body leasingowi?

Body leasing – jakie korzyści daje ekspertom IT?

 

O tym, że body leasing, czyli wynajem (outsourcing) ekspertów IT, jest korzystny dla pracodawców, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Możliwość pozyskania specjalisty w krótkim czasie, niższe koszty zatrudnienia czy też przeniesienie obsługi kadrowo-płacowej na leasingodawcę to tylko niektóre z korzyści, jakie zapewnia przedsiębiorcom body leasing. Co jednak z pracownikami? Ekspertom IT również ma wiele do zaoferowania.

Podstawową korzyścią jest elastyczność. Specjalista IT wiąże się z danym pracodawcą tylko na pewien z góry ustalony okres. Potem może kontynuować współpracę, zgłosić się do nowego projektu, pójść na urlop czy też zdecydować się na samodzielne szukanie zleceń i pracę dla wielu podmiotów jednocześnie (freelancing). Po zakończeniu projektu lub upływie ustalonego w umowie czasu pracownik przestaje być związany z pracodawcą. Może od razu podjąć aktywność zawodową, nie czekając na okres wypowiedzenia.

Wbrew pozorom tak rozumiana elastyczność wcale nie oznacza braku stabilności zatrudnienia. Leasingodawcy współpracują z wieloma podmiotami – nie tylko klasycznymi przedsiębiorstwami, ale i korporacjami, software house’ami czy też startupami, które szukają wsparcia informatycznego. Specjaliści IT najczęściej nie mają zatem żadnego problemu, aby po zakończeniu jednego projektu znaleźć kolejny.

Body leasing z perspektyw pracownika – szansa na rozwój

 

Eksperci IT cenią body leasing także za możliwości rozwoju. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o rozwój kompetencji twardych, ale i umiejętności miękkich. Każdy projekt wymaga bowiem nieco innego podejścia. W związku z tym specjalista może doskonalić np. zdolność pracy w grupie czy też komunikatywność.

Uczestnictwo w zróżnicowanych projektach sprawia, że specjalista jest na bieżąco z najnowszymi technologiami, językami programowania czy też trendami w projektowaniu graficznym. W efekcie zachowuje konkurencyjność na rynku. Może również pochwalić się bogatym CV.

Mimo że liczba ekspertów IT nadal jest niewystarczająca, by pokryć potrzeby przedsiębiorstw, nie oznacza to, iż przedstawiciele branży mogą spocząć na laurach. Bez ustawicznego rozwoju kompetencji nie da się bowiem odnieść sukcesu zawodowego w IT. Tymczasem body leasing stwarza dogodne warunki ku temu. Daje również przestrzeń, by zdobywane umiejętności testować w różnych sytuacjach i kulturach organizacyjnych.

Co jeszcze body leasing jest w stanie zaoferować ekspertowi IT?

 

Body leasing zapewnia także przejrzystość warunków zatrudnienia. Specjalista IT wie, kto jest odpowiedzialny za wypłatę jego wynagrodzenia i załatwianie spraw kadrowo-płacowych. Ma świadomość tego, jak długo będzie pracował dla danej firmy i jakie obowiązki będą leżeć w jego gestii.

Co więcej, leasingodawca najczęściej oferuje ekspertowi IT wsparcie podczas procesu rekrutacji. Daje wskazówki, jak się dobrze przygotować do rozmowy z przedsiębiorcą lub rekruterem, co zwiększa szanse na zatrudnienie. Jeśli kandydatura specjalisty zostanie odrzucona, leasingodawca dostarczy mu feedback, dzięki czemu dowie się on, co było przyczyną decyzji odmownej. Pozwoli to ekspertowi lepiej przygotować się do kolejnych spotkań.

Jak więc widać, body leasing oferuje korzyści nie tylko przedsiębiorcom, ale również ekspertom IT. Daje im możliwość uczestnictwa w zróżnicowanych projektach, a co za tym idzie pozwala rozwijać umiejętności i kompetencje miękkie. Specjaliści IT cenią go także za elastyczność i przejrzystość warunków zatrudnienia.

Podobne artykuły
BiznesTechnologie

Zaawansowane Technologie w Magazynie Logistycznym: Jak Automatyzacja Wpływa na Efektywność

Technologie

Chwytaki do wózków widłowych - w jakich branżach wykorzystuje się tego rodzaju osprzęt?

Technologie

Jak często kalibrować alkomat?

BiznesTechnologie

Jakie są zalety cięcia laserowego metali?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *