Lifestyle

Pogrzeby świeckie – czym kierować się przy wynajmie Mistrza Ceremonii?

pogrzeb-swiecki

Świeckie uroczystości pogrzebowe również wymagają odpowiedniej oprawy. Zmarły, który nie identyfikował się z żadną religią czy wyznaniem, może zostać odprowadzony na miejsce ostatniego spoczynku w towarzystwie specjalnego przewodnika, którym jest świecki Mistrz Ceremonii Pogrzebowej. To wykwalifikowana osoba, która posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, pozwalające na zapewnienie godnego pochówka osób niewierzących czy nie przynależących do żadnej wspólnoty wyznaniowej.

Kim jest Mistrz Ceremonii Pogrzebowej?

Coraz popularniejsze usługi funeralne obejmują także wynajęcie Mistrza Ceremonii. Wybór osoby, która będzie przewozić uroczystościom pogrzebowym powinien być ściśle powiązany z przynależnością zmarłego do wspólnoty religijnej czy wyznawanych poglądów. Warto dostosować się do ostatniej woli zmarłego. Jeśli zażyczył sobie pogrzebu świeckiego, to objęcie przewodnictwa w ceremonii ostatniego pożegnania należy powierzyć Mistrzowi Ceremonii. Jest to osoba, która ma za zadanie w pełni uczestniczyć w uroczystości ostatniego pożegnania. Ponadto Mistrz ma za zadanie dokładnie zapoznać się z biografią zmarłego, a także skonsultować się z rodziną czy osobą organizującą pogrzeb w sprawie ustalenia ważnych szczegółów ostatniego pożegnania. Celem takich spotkań jest dobór odpowiedniej oprawy muzycznej, kwiatów, dekoracji i opracowanie mowy pogrzebowej.

Mistrz Ceremonii Pogrzebowej może zorganizować tę uroczystość według życzenia i ostatniej woli osoby zmarłej. Ostatnie pożegnanie zmarłego może odbywać się z towarzyszeniem wybranych utworów muzycznych. Pochówek bez udziału osoby duchownej to świecka ceremonia pogrzebowa, w której główną rolę pełni przewodnik tej uroczystości. Jego zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem pogrzebu świeckiego, jak również zadbanie o odpowiednią atmosferę.

Zadania Mistrza Ceremonii Pogrzebowej

Osoba, która świadczy usługi funeralne w postaci przewodzenia pogrzebom świeckim zazwyczaj należy do Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego. Jest to organizacja skupiająca wyłącznie najlepszych specjalistów z tego zakresu, którzy odbyli wymagane kursy i posiadają odpowiednie przeszkolenie.

Wybór usług Mistrza Ceremonii Pogrzebowej jest dostępny także w ofercie wielu zakładów pogrzebowych. Tego typu usługi funeralne posiadają zarówno domy pogrzebowe znajdujące się w dużych aglomeracjach miejskich, jak i zlokalizowane w mniejszych ośrodkach czy na obrzeżach miast w Polsce.

Mistrz Ceremonii Pogrzebowej, po uzgodnieniu wszystkich szczegółów uroczystości, ustala także dokładny termin pogrzebu oraz miejsce pochówku. Wraz z rodziną podejmuje decyzję dotyczącą tego, czy uroczystości żałobne będą miały wyłącznie charakter skłaniający do refleksji i zadumy, czy też chwile smutku zostaną okraszone dodaniem interesujących anegdot na temat osoby zmarłej. Coraz więcej rodzin decydujących się na pogrzeb świecki bliskiego rezygnuje ze zbyt podniosłej i nad wyraz uroczystej atmosfery na rzecz eleganckiej i stonowanej ceremonii.

Dlaczego warto wynająć Mistrza Ceremonii Pogrzebowej?

Mistrz Ceremonii Pogrzebowej, to przewodnik uroczystości funeralnych. Ma za zadanie stworzyć spójną uroczystość, która na długo zostanie zapamiętana przez zgromadzonych nad ciałem osoby zmarłej żałobników. W tym celu wykorzystuje on różnego rodzaju środki przekazu. Może to być wyświetlony slajd zdjęć, jak również połączone ze sobą fragmenty filmów przedstawiających osobę zmarłą.

W ramach pogrzebu świeckiego Mistrz Ceremonii Pogrzebowej przygotowuje także odpowiednią mowę pożegnalną, w której zawiera różne elementy. Mogą to być cytaty z popularnych utworów literackich, dzieł muzycznych, jak i fragmenty wypowiedzi osoby zmarłej, które na przykład zapisały się w pamięci członków najbliższej rodziny.

Jednym z głównych zadań Mistrza Ceremonii Pogrzebowej jest także poprowadzenie żałobników z miejsca, w którym wystawiona jest trumna czy urna kremacyjna na cmentarz, gdzie docelowo zostanie złożona. W trakcie pogrzebu Mistrz Ceremonii może również odczytać mowę pożegnalną lub pomóc najbliższym krewnym zmarłego w skierowaniu słów podziękowania do żałobników biorących udział w uroczystości pogrzebowej.

Obecność Mistrza Ceremonii na świeckich pogrzebach jest ważnym elementem tych uroczystości. Jego wsparcie i przewodnictwo pomagają – pogrążonej w żałobie i zadumie rodzinie zmarłego – w przygotowaniu oprawy ceremonii pogrzebowej.

Podobne artykuły
Lifestyle

Trening siłowy dla kobiet w domu z platformą treningową - Budowanie siły i wytrzymałości bez sprzętu

Lifestyle

5 atrakcji, które warto uwzględnić w planie wycieczki do Zakopanego

Dom i ogródLifestyle

Jak zamówić catering okolicznościowy? 6 najważniejszych informacji, które potrzebuje firma cateringowa

Lifestyle

Trumna do kremacji – jak wybrać? Czym powinna się wyróżniać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *