Niezwykle szybki rozwój transportu w znacznym stopniu usprawnił wymianę handlową nie tylko pomiędzy poszczególnymi krajami, ale też kontynentami. W światowej gospodarce na znaczeniu szczególnie zyskał transport kolejowy i morski. Modernizacja i rozbudowa sieci kolejowej oraz infrastruktury morskiej przyczyniły się do zwiększenia popularności tych środków transportu w handlu międzynarodowym i międzykontynentalnym.
Transport koleją
Intensywny rozwój infrastruktury kolejowej, a więc modernizacja i budowa nowych połączeń lądowych, a także modernizacja samych składów kolejowych znacząco wpłynęła na częstotliwość wykorzystania pociągów w handlu towarami, zarówno w sieci międzynarodowej, jak i międzykontynentalnej. Rozwój światowej gospodarki wpłynął na powstanie nowoczesnych taborów kolejowych dopasowanych do potrzeb szybko rozwijającego się handlu. Wśród nich wyróżnić można wagony kontenerowe wykorzystywane w transporcie wielu małych przesyłek, wagony chłodnicze czy też wagony platformowe służące do przewozu towarów wielkogabarytowych.
Na wzrost znaczenia transportu kolejowego w handlu wpłynęła także modernizacja Jedwabnego szlaku łączącego Chiny z krajami Europy. Nowy Jedwabny Szlak to połączenia realizowane przy użyciu ekspresowych pociągów towarowych pozwalające na realizację stosunkowo szybkich dostaw drogą lądową. Przedsiębiorcy korzystający z tej formy transportu mają możliwość optymalizacji kosztów przewozu oraz czasu jego trwania. Dużym atutem transportu kolejowego jest gęsta sieć linii kolejowych, duża przepustowość towarów, optymalne koszty oraz szybka dostawa, której czas realizacji praktycznie w żaden sposób nie jest uzależniony od warunków pogodowych czy ewentualnych zdarzeń losowych. Jest to jeden z bezpieczniejszych i najbardziej pewnych środków transportu lądowego.
Transport statkiem
Statek to środek transportu pozwalający na realizację przede wszystkim dostaw o charakterze międzykontynentalnym. Transport morski wykorzystuje do przewozu towarów specjalne kontenerowce. Mają one dużą powierzchnię, co pozwala na załadunek ogromnej ilości towaru. Statki pozwalają przede wszystkim na transport przesyłek wielkogabarytowych. Stalowe kontenery wykorzystywane do przechowywania przewożonych towarów zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i dają pewność, że towar dotrze na miejsce w nienaruszonym stanie.
Transport morski jest najtańszym środkiem transportu. Jest również najwolniejszy i najmniej pewny, jeśli chodzi o czas realizacji dostawy. Zazwyczaj wynosi on od 2 do 3 miesięcy, jednak w wyniku stosowania tzw. rolowania kontenerów opóźnienia w terminie dostawy mogą sięgać nawet kilku tygodni. Transport drogą morską w dużym stopniu uzależniony jest także od warunków pogodowych oraz innych zdarzeń losowych mogących powodować opóźnienia.
Koleją czy statkiem — co się bardziej opłaca?
Zarówno transport koleją, jak i transport statkiem są powszechnie stosowanym środkiem transportu w handlu międzynarodowym. Chcąc zoptymalizować swoje zyski, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rodzaj importowanego towaru, oczekiwany czas realizacji transportu oraz finanse, jakimi dysponujemy. Jeśli zależy nam na stosunkowo szybkiej i terminowej dostawie, bez ryzyka związanego z opóźnieniami w dostawach, a jednocześnie jesteśmy skłonni zapłacić nieco więcej za przewóz, warto zdecydować się na transport za pośrednictwem kolei. Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy spedycyjnej, która nie dobierze rodzaj transportu do naszych indywidualnych potrzeb, ale także kompleksowo zajmie się wszelkimi procesami związanymi z realizowanym transportem. W ten sposób otrzymamy rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie optymalnych korzyści.