Prezentacje multimedialne na dobre wpisały się w rzeczywistość. Sięga się po nie w szkołach, na uczelniach, w firmach. Mimo powszechności zaprojektowanie dobrego pokazu slajdów to wciąż nie lada wyzwanie. Jedną z kwestii, które trzeba mieć na uwadze, jest długość prezentacji multimedialnej. Jak ją dobrać?
Długość prezentacji multimedialnej – czy mniej znaczy lepiej?
Dobór optymalnej długości prezentacji multimedialnej to zawsze trudne zadania. Z jednej strony bowiem twórca chce wyczerpać temat. Z drugiej ma w pamięci zasadę, że „ma być krótko i zwięźle”. Na szczęście, zazwyczaj można pogodzić oba podejścia. Trzeba jednak zmienić postawę. W jaki sposób?
Przy projektowaniu prezentacji multimedialnej należy pamiętać, że ma być ona „jedynie” wsparciem dla wystąpienia, a nie całkowicie je zastępować. Jej zadaniem jest uatrakcyjnienie wypowiedzi, zobrazowanie tego, co mówisz, nie zaś wyjaśnienie wszystkich szczegółów i zawiłości tematu. Prezentacja multimedialna powinna angażować odbiorców, a nie przytłaczać ich ogromem treści.
Z tych względów warto ograniczyć liczbę slajdów do minimum, jednocześnie dbając o to, by nie pominąć kwestii będących esencją wystąpienia. Dlatego przed rozpoczęciem prac nad projektem warto uszeregować informacje, które chcesz przekazać słuchaczom, a na slajdach umieścić tylko te najistotniejsze. Pozwoli to ograniczyć długość prezentacji multimedialnej.
Czy idealna długość prezentacji multimedialnej istnieje?
Przyjmuje się, że liczba slajdów powinna odpowiadać czasowi, jaki prelegent ma do dyspozycji, w następstwie czego stosuje się różne przeliczniki. Jedni kierują się regułą 5/15 (15-minutowa prezentacja powinna mieć maksymalnie 5 slajdów), inni formułą 10/20 (20-minutowa prezentacja = 10 slajdów). Jeszcze inni przyjmują zasadę jeden slajd = jedna minuta, z czego wynika, że 15-minutowa prezentacja powinna mieć 15 slajdów.
Przeliczniki te bywają jednak złudne, o czym przekonują wystąpienia wybitnych mówców na różnych konferencjach. Rekordzista V edycji I <3 MKT w ciągu 18 minut wystąpienia przedstawił 142 slajdy. Nie zanudził słuchaczy, nie przytłoczył ich ogromem szczegółów. Jak więc widać idealna długość prezentacji multimedialnej nie istnieje. Wiele bowiem zależy od Twoich zdolności krasomówczych, a także zawiłości tematu.
Co więcej, jedne slajdy wymagają bardziej szczegółowego omówienia, inne jedynie krótkiej wzmianki. Dlatego tak istotną kwestią jest zmierzenie czasu wystąpienia. Jeśli okazuje się ono zbyt długie, należy je skrócić. Skrócenie narracji i wyrzucenie kilku slajdów – nawet tych, które na pierwszy rzut oka wydawały się ważne – może okazać się korzystne dla wystąpienia. Warto więc kilkukrotnie przetestować przemowę wraz z prezentacją, by sprawdzić, czy wymagają one skrócenia lub wydłużenia.
Zbyt długa i zbyt krótka prezentacja – dlaczego należy unikać jednej i drugiej?
Zbyt długa prezentacja multimedialna jest najczęściej przeładowana szczegółami, przez co wywołuje u odbiorców przeciążenie poznawcze. W konsekwencji zapamiętują oni niewiele informacji i wychodzą z wystąpienia z poczuciem straconego czasu. Natłok danych sprawia, że widzowie szybko się męczą i nudzą.
Zbyt krótka prezentacja multimedialna z kolei nie dostarcza odbiorcom informacji niezbędnych do zrozumienia omawianego tematu, przez co rodzi wiele pytań. Bywa, że prelegent nie ma czasu na nie odpowiedzieć. Wówczas publiczność musi się dokształcić we własnym zakresie, co nie zawsze jest mile widziane.
Zarówno zbyt długa, jak i zbyt krótka prezentacja multimedialna nie jest korzystnym rozwiązaniem. Żeby zainteresować publiczność, należy znaleźć złoty środek. Nie zawsze jednak jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego zaprojektowanie prezentacji multimedialnej warto powierzyć specjalistom. Nie tylko dobiorą oni optymalną długość pokazu, ale również zadbają o to, aby był on atrakcyjny pod względem wizualnym.