Biznes

Jakie są koszty ekspertyzy budowlanej?

ekspertyza-budowlana-budynku

Ekspertyza budowlana to oficjalny dokument poświadczający stan techniczny budynku. Zazwyczaj sporządza go rzeczoznawca budowlany na zlecenie osoby prywatnej lub instytucji należącej do administracji państwowej. Na podstawie ekspertyzy budowlanej określa się przydatność budynku do użytkowania, a także wstrzymuje pozwolenie na jego korzystanie z powodu usterek lub uszkodzeń wykrytych przez rzeczoznawcę budowlanego.

Rzeczoznawca budowlany wykona ekspertyzę budowlaną

Ekspertyzę budowlaną powinien sporządzać specjalista w dziedzinie budownictwa. Może to być rzeczoznawca budowlany lub inżynier budownictwa. W każdym przypadku fachowiec musi posiadać nieograniczone uprawnienia budowlane i mieć ukończone studia wyższe w odpowiedniej dziedzinie rzeczoznawczej, na którą wskazuje jego specjalizacja. Rzeczoznawca budowlany musi też wykazywać wieloletnie doświadczenie w sporządzaniu ekspertyz budowlanych i opinii technicznych, pełnić samodzielną funkcję techniczną i posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Ekspertyza budowlana – co to?

Ekspertyzę budowlaną zleca się każdorazowo w celu określenia aktualnego stanu technicznego budynku użytkowego. Opinia techniczna, którą przygotowuje rzeczoznawca budowlany, stanowi oficjalny, prawnie uznawany przez różne instytucje dokument potwierdzający możliwość bezpiecznego korzystania z domu i jego wyposażenia. Z ekspertyzy budowlanej możemy wnioskować o stanie technicznym nieruchomości, a także potencjalnych zagrożeniach spowodowanych niestabilną konstrukcją domu lub niesprawnymi urządzeniami i instalacjami. 

Prawidłowo przygotowana ekspertyza budowlana powinna być poprzedzona badaniem stanu technicznego budynku. Rzeczoznawca budowlany przed wydaniem oświadczenia powinien przeprowadzić oględziny domu i jego najbliższej okolicy. Podczas wykonywania ekspertyzy budowlanej specjalista powinien sprawdzić stan ścian nośnych i działowych, dachu, stropów, fundamentów, elewacji, okien zamontowanych w budynku instalacji. Żeby badania były miarodajne, rzeczoznawca budowlany powinien wykonać pomiary, zdjęcia, a jeżeli to konieczne – także badania odkrywkowe.

Przygotowanie ekspertyzy budowlanej może zlecić prywatny inwestor lub instytucje państwowe, a także organy administracyjne i sądowe. Opinia techniczna przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego może być wykorzystywana przez sąd, prokuraturę i policję.

Kiedy trzeba wykonać ekspertyzę budowlaną?

Ekspertyza budowlana przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego powinna poprzedzać odbiór nowego budynku mieszkalnego. W tym przypadku przygotowuje się ją po to, żeby ocenić jakość robót budowlanych, stabilność budynku i zasadność oddania go do bezpiecznego użytkowania. Ekspert w dziedzinie budownictwa musi też wykonać ekspertyzę budowlaną przy okazji przebudowy domu lub zmiany jego przeznaczenia, przy okazji sprzedaży i kupna budynku, a także w momencie zauważanie poważnych usterek i uszkodzeń domu oraz błędów budowlanych powodujących te uszkodzenia. Opinia techniczna jest obowiązkowa w momencie uszkodzeń instalacji zamontowanych w budynku, szczególnie awarii instalacji elektrycznych i gazowych.

Z jakich elementów składa się ekspertyza budowlana?

Żeby ekspertyza budowlana była wiarygodna, powinna składać się z takich elementów, jak:

  • pomiary i obliczenia
  • dokumentacja fotograficzna budynku i jego części
  • dokumentacja fotograficzna otoczenia nieruchomości
  • dokumentacja rysunkowa nieruchomości
  • opis błędów wykonawczych i zniszczeń w konstrukcji budynku
  • opis przyczyn zaobserwowanych uszkodzeń
  • opis działań naprawczych i sposobów ich przeprowadzenia
  • koszty naprawy budynku
  • ostateczna ocena stanu technicznego budynku i jego części.

Ile kosztuje ekspertyza budowlana?

Kosztorys prac związanych ze sporządzeniem ekspertyzy budowlanej jest zmienny i zależy od takich czynników, jak np. od wielkość i lokalizacja budynku, rodzaj uszkodzeń i rodzaj badań, stan budynku, a także konieczność wykonania dodatkowych badań odkrywkowych. Standardowa ekspertyza budowlana przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego w przypadku domu jednorodzinnego to koszty rzędu kilku tysięcy złotych, które w przypadku budynków wielorodzinnych i wieżowców mogą wzrosnąć do kilkunastu tysięcy złotych.

Podobne artykuły
Biznes

Hurtownia bielizny – sprawdź, gdzie tanio kupić towar do swojego sklepu

Biznes

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy oferującej niszczenie dokumentów? 7 aspektów, o których warto wiedzieć

Biznes

Co to jest HDS terenowy?

Biznes

Renowacja i modernizacja sprężarek używanych: czy to opłacalne rozwiązanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *