Prowadzenie hodowli kur niosek wymaga szczególnej dbałości o ich dobrostan i żywienie. Ma to bezpośrednie przełożenie na poziom zdrowotności stada, odporność na choroby, a także na jakość i ilość znoszonych jaj. Jak powinna wyglądać dieta kur niosek, aby poziom nieśności był utrzymany na odpowiednio wysokim poziomie?
Najważniejsze składniki w diecie kur niosek
Żywienie kur niosek, podobnie jak innych ptaków grzebiących, opiera się na pokarmie roślinnym, w szczególności na ziarnach zbóż. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ptaków. Kury należy więc żywić pełnoporcjowymi paszami treściwymi, w których składzie znajdują się takie ziarna, jak pszenica, pszenżyto, owies i kukurydza. Są one łatwo przyswajalne i lekkostrawne, nie obciążają organizmu, a jednocześnie ich smakowitość sprawia, że kury chętnie i często pobierają pokarm. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po pasze treściwe w postaci niedużych granulek lub drobnej kruszonki – taka forma pokarmu jest lepiej trawiona, a znajdujące się w nim składniki odżywcze są szybko przyswajalne.
Wartościowe nasiona strączkowe
Sama pasza oparta na zbożach to jednak za mało, aby zapewnić ptakom w pełni zoptymalizowaną i zbilansowaną dietę. Dobrym uzupełnieniem żywienia mogą być nasiona roślin strączkowych podawane w postaci śruty poekstrakcyjnej. Bardzo dobrze sprawdza się śruta sojowa, po którą hodowcy drobiu sięgają najchętniej, a także słonecznikowa i rzepakowa. Tę ostatnią należy jednak stosować w niewielkich ilościach, gdyż może mieć negatywny wpływ na parametry znoszonych jaj. Obserwowanie jaj jest jednym ze skutecznych wskaźników jakości żywienia. Jeśli pogarsza się ich wygląd lub smakowitość, to znak, że żywienie stada kur niosek wymaga natychmiastowej modyfikacji.
Dietę kur niosek można również uzupełnić otrębami, które są bogate w błonnik i minerały oraz w suszone rośliny motylkowate – lucernę i koniczynę. Są one dobrym źródłem łatwo przyswajalnego i dobrej jakości białka.
Uzupełnienie codziennego żywienia
W codziennym żywieniu kur niosek istotna jest nie tylko jakość oraz ilość podawanej paszy, ale również jej właściwości odżywcze. Warto więc uzupełnić codzienną dietę kur w premiksy paszowe, czyli wyspecjalizowane dodatki do paszy, które uzupełniają ją w niezbędne dla zdrowia i nieśności witaminy i minerały. Premiksy paszowe zawierają wyselekcjonowane enzymy paszowe, które podnoszą wartość biologiczną paszy, a co za tym idzie – zwiększają zdrowotność i nieśność kur, a także jakość z noszonych jaj. Dzięki stosowaniu wysokiej jakości premiksów paszowych, produkowane jaja są duże, mają mocne skorupy i pięknie wybarwione żółtka, co w oczywisty sposób przekłada się na wyższą opłacalność hodowli. Wybierając premiksy paszowe, warto zwracać uwagę na ich jakość, skład oraz dawkowanie. Nawet najlepszej jakości dodatki do paszy nie spełnią bowiem swojego zadania, jeśli będą dawkowane w niewłaściwy sposób.