Biznes

Menedżer ds. cyberbezpieczeństwa – jakie stoją przed nim wyzwania?

Ataki hakerów, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów komputerowych i wyłudzenia poufnych danych to dziś codzienne problemy wszystkich firm. Problemy dotyczą zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i sektora MŚP. Nikt nie jest bezpieczny, każdy przedsiębiorca potrzebuje wsparcia w zabezpieczeniu zasobów i transakcji biznesowych. Wraz z przeniesieniem wielu procesów do świata cyfrowego niezbędne stało się zabezpieczenie infrastruktury sieciowej. Dlatego menedżer ds. cyberbezpieczeństwa to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Co ważne, zapotrzebowanie na pracowników posiadających kompetencje w zakresie zabezpieczenia infrastruktury informatycznej będzie rosnąć.

Kim jest menedżer ds. cyberbezpieczeństwa?

Menedżer ds. cyberbezpieczeństwa odpowiada za kompleksową politykę bezpieczeństwa cyfrowego w firmie. Zaczynając od audytu, przez zaplanowanie strategii cyberbezpieczeństwa, po jej realizację. Osoba zatrudniona na stanowisku menedżera ds. cyberbezpieczeństwa musi nieustannie monitorować sytuację i na bieżąco kontrolować pojawiające się zagrożenia, żeby móc błyskawicznie zareagować i wdrożyć odpowiednie procedury zabezpieczające. Ważnym aspektem pracy menedżera ds. bezpieczeństwa jest zabezpieczenie  zewnętrznej i wewnętrznej sieci komputerowej, danych przechowywanych w chmurze, aplikacji i poszczególnych stanowisk.

Jak zdobyć kwalifikacje menedżera ds. cyberbezpieczeństwa?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy na stanowisku menedżera ds. bezpieczeństwa cybernetycznego jest zdobycie kwalifikacji. Dyplom ukończenia MBA Cybersecurity Management Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej to inwestycja w rozwój kariery w zakresie cyberbezpieczeństwa. 2-semestralne studia podyplomowe łączą naukę teorii z praktyką. Uczestnicy zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności, poznają standardy obowiązujące w branży, normy i ryzyka oraz najważniejsze trendy i wyzwania, a także prawne i ekonomiczne aspekty cyberbezpieczeństwa.

Jakie umiejętności i kompetencje trzeba mieć, żeby wykonywać zawód ?

Podstawą jest wiedza w zakresie informatyki. Menedżer musi znać zasady funkcjonowania sieci komputerowych i sprzętu IT oraz jej zabezpieczenia. Dodatkowo ważne są umiejętności planowania i zarządzania projektami. Jeśli praca na stanowisku menadżera ds. cyberbezpieczeństwa jest związana z zarządzaniem zespołem, niezbędne będą kwalifikacje związane z pracą z ludźmi, czyli motywowanie, budowanie relacji w zespole, czy wzmacnianie zaangażowania.

Praca na stanowisku menedżera ds. cyberbezpieczeństwa jest trudna i wymagająca, ale wynagrodzenia są bardzo konkurencyjne. Warto postawić na edukację i wybrać studia, które zapewniają wysoką jakość kształcenia, dysponują nowoczesnym programem nauczenia oraz wykwalikowaną kadrą. Studia MBA Cybersecurity Management Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej to opcja rekomendowana dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę zawodową w zakresie bezpieczeństwa informatycznego.

Podobne artykuły
Biznes

Hurtownia bielizny – sprawdź, gdzie tanio kupić towar do swojego sklepu

Biznes

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy oferującej niszczenie dokumentów? 7 aspektów, o których warto wiedzieć

Biznes

Co to jest HDS terenowy?

Biznes

Renowacja i modernizacja sprężarek używanych: czy to opłacalne rozwiązanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *