Lifestyle

Jakie są etapy żałoby?

Ból po stracie bliskiej osoby jest trudny do opisania. Jednocześnie każdy doświadcza go nieco inaczej, co powoduje, że nie da się go jednoznacznie sklasyfikować. Na pewno wiąże się z żałobą, która może trwać kilka, kilkanaście miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat. Z tego powodu warto wyjaśnić, jakie są jej etapy, czym się charakteryzują i w jaki sposób można pomóc cierpiącej osobie.

Etapy żałoby – na czym polegają?

 Na wstępie należy podkreślić, że na podstawie różnych badań wymienić możemy kilka rodzajów żałoby. Zdecydowanie najczęściej występuje tak zwana żałoba powszechna, która wiąże się z mocnym szokiem, smutkiem i płaczem. Nieco inaczej wygląda żałoba antycypacyjna, ponieważ ma początek jeszcze za życia bliskiej osoby, która jest chora i dla której nie ma ratunku.

Wymienić możemy ponadto żałobę skomplikowaną, w trakcie której typowe objawy zostają na początku wygaszone, jednak po pewnym czasie mogą wrócić ze zdwojoną siła, powodując stany lękowe, a nawet depresję. Do tego dochodzi żałoba długotrwała, trwająca dłużej niż rok.

Obok rodzajów żałoby wskazywane są jej etapy, sklasyfikowane pod koniec lat 60. XX wieku.

Szok – pierwszy etap żałoby

 Trudno tutaj o dłuższe wyjaśnienie. Zaraz po wiadomości o śmierci bliskiej osoby pojawia się niedowierzanie – zwłaszcza gdy mówimy o sytuacji nagłej (na przykład o wypadku). Z racji tego, że nie jesteśmy przygotowani na taką informację, nie możemy do końca jej przetworzyć, co jednak nie znaczy, że nie mamy tu do czynienia z bólem i objawami zewnętrznymi, a więc płaczem, czy też krzykami.

Zaprzeczenie – drugi etap żałoby

 Etap drugi jest połączony z pierwszym, ponieważ z powodu szoku wiele osób wypiera informację o stracie. Nie mogą się z nią pogodzić, dlatego wolą nie dopuszczać jej do siebie. Przekłada się to pewne charakterystyczne zachowania, takie jak wyciszenie, czy wręcz wyalienowanie.

Złość – trzeci etap żałoby

 W tym momencie fakt straty powoli do nas dochodzi. Staje się ona prawdziwym utrapieniem. Całą sytuację uważamy za niesprawiedliwą – i to niezależnie od tego, czy bliski odszedł z powodu wypadku lub innego nagłego wydarzenia, czy też choroby, która trwała przez dłuższy czas.

Co ważne, w tym momencie pojawić się mogą także uczucia względem własnej osoby. Niektórzy zaczynają się obwiniać i szukać sytuacji, w której powinni zachować się lepiej. Ważne jest wtedy to, aby znaleźć fachową pomoc, ponieważ taki stan może przeobrazić się w ciężką depresję.

Negocjowanie – czwarty etap żałoby

 Gdy ból się nasila i nie możemy sobie z nim poradzić, często skupiamy się na negocjacjach z samym/samą sobą. Mają one związek z silną chęcią odstawienia cierpienia i jego zakończenia. To pewnego rodzaju wewnętrzna rozmowa, która niestety w wielu przypadkach przekształca się w szukanie winy w sobie i we własnym zachowaniu.

Depresja – piąty etap żałoby

 W ten sposób doszliśmy do najtrudniejszego momentu w trakcie żałoby po stracie bliskiej osoby. Depresja to poważna choroba, którą należy leczyć. Niestety wciąż w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że można sobie z nią poradzić na własną rękę, że po pewnym czasie przemija samoczynnie.

Rzeczywistość bywa jednak bardziej okrutna, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty. Szczególnie wówczas, gdy depresja nie pozwala normalnie funkcjonować.

Szósty i siódmy etap żałoby – na czym polegają? 

W latach 60., 70. i później powyższe 5 etapów żałoby było uznawanych za wiążące. Dopiero później „dodano” kolejne dwa, czyli testowanie i akceptację. Pojawiają się one w ramach walki z depresją i ogólnym przygnębieniem. Najpierw staramy się pogodzić z nową rzeczywistością i znaleźć sposób na dalsze funkcjonowanie (testowanie), by na koniec pogodzić się ze stratą (akceptacja).

 Oczywiście 7 etapów żałoby to klasyfikacja w pewnym sensie akademicka. Każda osoba jest inna, przez co żałoba w konkretnych sytuacjach może przebiegać w różny sposób. Kluczowe wydaje się jednak to, że proszenie o pomoc (także tą specjalistyczną) to nic złego. Wręcz przeciwnie – jest to najlepsza metoda, by uporać się z bólem i cierpieniem.

źródło: MORTIS Zakład Pogrzebowy Warszawa

Podobne artykuły
Lifestyle

Zimowe wędkowanie – sprzęt i techniki na mroźne dni

Lifestyle

Trening siłowy dla kobiet w domu z platformą treningową - Budowanie siły i wytrzymałości bez sprzętu

Lifestyle

5 atrakcji, które warto uwzględnić w planie wycieczki do Zakopanego

Dom i ogródLifestyle

Jak zamówić catering okolicznościowy? 6 najważniejszych informacji, które potrzebuje firma cateringowa